Také už se nemůžete dočkat, až ucítíte vůni čerstvé zeminy? Nebojte se, už to nebude dlouho trvat a jarní práce na zahradě vypuknou. Ale než se tak stane, užívejte si tepla domova a věnujte se třeba přesazování. Nejen „pokojovky“, ale i přezimující květiny se už těší.

  • Přezimující květiny například pelargonie a fuchsie přesaďte, zkraťte, a pokud je to jen trochu možné, přeneste na co nejsvětlejší místo, aby nové výhony „netáhly“ za světlem, ale byly silné a dobře prospívaly.
  • Začátek února je vhodná doba i na přesazování pokojových květin. Vyberte pro ně květináč vždy o něco větší, aby měl kořenový systém dostatek prostoru a lépe prospíval. Odstraňte z něj starou, vyžilou zeminu, přerostlé a poškozené kořeny můžete zkrátit. Na dno dejte drenáž (keramzit, štěrk, hrubý písek, nebo střepy ze starého květináče. Zasypte do jedné třetiny kvalitní zeminou vhodnou pro daný rostlinný druh, vložte květinu, dosypte zeminou a pořádně upěchujte, aby ke kořenům nemohl vzduch.
  • Květiny těsně po přesazení nepřelévejte a rozhodně nehnojte. Za pár týdnů se vám květiny odmění novými přírůstky. A než se tak stane...

Pelargonie

...můžete se porozhlédnout po zahradě.

Kdo by neznal nejznámější únorovou pranostiku - „únor bílý, pole sílí“…ano, tak by měl správně únor  vypadat, aby prospěl přírodě. Bohužel, většinou se tak neděje a sníh, z něhož jsme se tak těšili, bere rychle za své.  A tomu musíme podřídit i práce na zahradě.

  • Den se prodlužuje a sluneční paprsky přidávají na síle. Jarní slunce by mohlo uškodit hlavně stálezeleným keřům, jako jsou rododendrony, brsleny, vřesovce, bobkovišně a mnoho dalších. Za jiných okolností by je přistínil sníh, ale protože se ho nedostává, musíme to udělat sami, buď starým známým chvojím, rohožemi, jutou, nebo netkanou textilií.  
  • Nezapomeňte na ptáčky. Určitě je stále přikrmujete, což je chvályhodné, ale pokud máte na stromech rozmístěné budky, je nejvyšší čas je vyčistit. Chcete přece, aby se k vám zase nějaká ptačí rodinka nastěhovala.

Jak jste na tom s únorovými pracemi vy, milé čtenářky? Už jste začaly pracovat na zahradě, přesazujete, vyséváte? Napište nám do diskuze pod tento článek. Budeme se těšit na vaše zkušenosti a připomínky.

Čtěte také:

Reklama