Také už se nemůžete dočkat, až se budete „hrabat“ v hlíně? Není divu, únorové sluníčko vytahuje nejen první rostlinky, ale i všechny milovníky zahradničení. Všechno má ale svůj čas a spěch v únoru by se nemusel vyplatit. Pojďme si zrekapitulovat, co je potřeba udělat, abychom „nezaspali“ a co ještě počká

Dnešní pranostika praví: Když mrzne na Petra nastolení, mrznout bude 40 dní bez prodlení.

I když se neupřesňuje, zda má mrznout i přes den, nebo jen v noci, měli bychom být obezřetní. Zejména v případě  odkrývání trvalek a růží. Pokud je chráníme chvojím nebo textilií, můžeme je za bezmrazého počasí „provětrat“, ale na noc zase zakrýt. Mladé rašící rostlinky by mohl mráz spálit.

Nejen mráz, ale i únorové sluníčko má sílu. Chraňte před ním čerstvě vyseté sazeničky květin a zeleniny vystavené na okenním parapetu a lehce je zastiňte.

Už se těšíte, až osadíte okenní truhlíky? Vůbec se vám nedivím, také mě už to chvojí nebaví. Ještě než přijdou na řadu letní krásky, můžete osadit truhlíky jarně. Poslouží vám k tomu otužilé druhy květin, které hýří barvami a urychlí vám čekání na jaro. Patří mezi ně primulky, macešky, ale i rychlené cibuloviny - tulipány, narcisky. Nemusíte je přesazovat, nechte je v původních květináčích a meziprostor ozdobte třeba mechem, kůrou, nebo ozdobným štěrkem.

Příklad jednoduché proměny zimního truhlíku na jarní

truhlik

truhlik

Nemáte-li truhlíky, a chcete mít kousek jara doma, kupte si výše jmenované kytičky také, ale aby vám chvíli vydržely, musíte je umístit v chladné místnosti.  

Jste-li majitelkou zahrady a svrbí vás ruce, můžete přebytek energie zužitkovat přehazováním kompostu, hrabáním zbylého listí, zrytím záhonů, kopáním jam pro budoucí keře nebo stromky.

I kdyby počasí zrovna nepřálo, práce vás zahřeje a bude to smysluplně strávený čas na čerstvém vzduchu.

Jaké jarní práce už jste stihly, milé ženy-in? Pochlubte se v diskuzi a potěšte nás třeba fotkou. Ať máme inspiraci, nebo námět k přemýšlení.

Čtěte také:

Reklama