Čím upravenější trávník, tím více krtinců. Tahle přímá úměra funguje naprosto spolehlivě. Zahrada „vyzdobená“ desítkami kopečků přivádí mnohé pěstitele k šílenství a všemožně se snaží krtka zneškodnit. Ale neměli bychom se nad to povznést a nechat ho žít?

Když se podíváte na internet, najdete spoustu článků s návody, jak „zničit krtka“. Některé metody jsou opravdu drastické a nepozastavují se ani nad tím, že krtek je chráněným živočichem. Autoři takových ohavností se zaštiťují větou: není žalobce, není soudce. Najdete tam dokonce i názorná videa, ale ty jsem si raději neotevřela.

krtek

Mějte si mě třeba za sentimentálního blázna, ale když jde o krtka, navždy mi zůstane v paměti ten kreslený z dětství. A nic na tom nemění fakt, že opravdický živý krtek nenosí modré kalhotky a není zdaleka tak roztomilý. Když vidím krtčí hromádku, stejně si vybavím toho pracovitého, nápaditého a užitečného tvorečka a nemůžu se na něj zlobit.

Možná to bude tím, že naše zahrada je úplně obyčejná, nedokonalá, od jara do podzimu spásaná koňmi a pro krtky tudíž nezajímavá. Krtince jsou pro mě takřka vzácností, na rozdíl od „sousedovic“ zahrady, kteří ji pečlivě udržují, každý týden sekají a dělají psí kusy, aby vypadala „esteticky“. Tam se krtkům líbí a vyrábějí jednu hromádku za druhou a „ničí“ jejich dílo. Ale možná i oni sledovali v dětství krtka a nesnaží se ho vyhubit. O to jsou mi sympatičtější.

Ať si kdo chce, co chce, říká, krtek obecný je užitečný tvor. Živí se hmyzem, kypří půdu a jeho krtince se dají využít jako perfektní zemina na přesazování. Je nejen dobře provzdušněná a sypká, ale zbavená všech škůdců a většiny plevelů. Když takovou zeminu promícháte s vyzrálým kompostem, máte skvělý materiál do truhlíků a ještě ušetříte.

Tak jsem to udělala já a vřele doporučuji. Nechte krtka žít a využijte jeho dílo ke svému užitku.

Jak se na krtince díváte vy, milé čtenářky? Štvou vás a snažíte se krtky likvidovat, či vyhánět ze své zahrady? Nebo to neřešíte a žijete s krtkem v míru. Napište nám své názory.

Čtěte také:

Reklama