Znáte to určitě taky: na Štědrý den se v lese nazdobí stromeček, nasype se ptáčkům, mezi svátky se drobí rohlíky, veky, cukroví... A co teď, v únoru? O zvěř v lese je postaráno, tam se starají myslivci, ale co drobní ptáčkové na okrajích měst? Těm nezbývá, než hladovět.

Nebo ne?

Za okno nebo na balkon můžeme nachystat malé "občerstvení" i pro ně. Potřebujeme na to jenom pilku, překližku nebo prkýnka... Nene, to nebude nic pro nás. Nevěřím tomu, že bych strávila několik hodin výrobou krmítka, když ani nevím, jestli tam pak ti opeřenci přiletí.

Půjdu na to chytřeji - stačí mi láhev od Sava. Do protilehlých stěn vyříznu dva otvory, zahřeju jejich okraje a zaoblím je tak, aby nebyly ostré, a za šroubovací uzávěr láhev zavěsím někam na strom. Jediná podmínka je, že to nesmí být hned u kmene, jinak bude krmítko spíš pro kočku než pro sýkorky.  

Láhev od Sava nebo octa mi ovšem na balkóně velkou parádu neudělá. Tam je zapotřebí něco jiného - třeba stejně vyříznutý kokosový ořech.

A co do takového závěsného krmítka patří? Z člověčí stravy skoro nic: nesmí to býr kořeněné (ani solené), vařené ani kynuté. Suché rohlíky, suchý podrcený chléb ...a jinak semínka, sušené plody, klásky z trávy.

Další varianty už vyžadují sehnat lůj. Do něj se dají zalívat semínka slunečnic nebo prosa a vůbec všelijaké pochoutky. Nejjednodušší varianta je síťka od ovoce - naplnit, zavázat a nechat ztuhnout. Výbornou službu nám prokáže květináč - naplníme, zalijeme ... nebo protáhneme provázek a květináč zvedneme nad zalitá semínka tak, aby byla sice venku, ale chráněná před deštěm a sněhem.

A pokud chcete mít před okny skutečnou ozdobu, můžete na plochou misku urovnat květy ze semen a plodů: šípky, trnky, slunečnice, pšenici, proso ... a zalít je slabou vrstvou loje. To už vypadá velice hezky.

A na závěr? Kolik ptáčků vám asi přiletí? Určitě si teď říkáte, že škoda krmit vrabce, jenže to se pletete. Pokud vám ve městě nějaký vrabec přiletí, bude to spíše výjimka. Přišel totiž o své přirozené biotopy. Ve městech, kde našel útočiště, je oblíbenou potravou poštolek, vysazovaných uměle proti holubům, a tak je vrabec zařazený mezi ohrožené druhy. Tedy - krmením vrabců vlastně pomáháte přežít chráněnému druhu ptactva.

     
Reklama