Ke známé lidové pranostice únor bílý – pole sílí, jsme si dovolili připojit i sílící sportovce, neboť olympiáda v Soči se blíží. Únor bude prostě nebitý událostmi. My ale zůstaneme u těch pranostik.

zimaPodle klimatologů má být únor měsícem, kdy končí zima. Ostatně název souvisí se slovem nořit − v únoru totiž pukají ledy a noří se.
Ovšem bůh ví, jak to vzhledem k pozdnímu nástupu zimy nakonec všechno bude. Stále však platí známá pranostika: únor bílý – pole sílí. Naše pole by tedy měla zůstat hezky zakrytá pod bílou peřinou, aby zesílila, a my jsme měli slibnou úrodu, která ale stejně nebude díky marži a hospodářské politice ve finále cenově přijatelnější.

Naši předci to měli jednodušší. Příroda ještě tolik nebláznila jako dnes, a co si vypěstovali, to měli.
A jak prožívali únor? Podmínky pro jarní práce na zahrádce ještě nebyly, motyky, lopaty a hrábě odpočívaly v koutě, a tak se lidé scházeli a povídali se. Nebo drhaly peří, předly na kolovratu, šily, vyšívaly.
Téměř každá prababička by vám potvrdila, že co si nevyšila a neušila do konce února, to už na jaře nestihla.

Únor, měsíc masopustu i svatých

Únor je také měsícem masopustů, které přetrvávají z předchozího měsíce ledna. O tradici masopustů si můžete přečíst v našem článku: Masopust je svátkem jídla.

Stejně tak má únor ve svém měsíci spousty svatých. Za všechny jmenujme svatého Petra (22. 2.),  k němuž se vztahují např. tyto lidové pranostiky:

  • Je-li na svatého Petra nastolení mráz, bude mrznout ještě 14 dní.
  • Svatý Petr za stolem nechává na holém, a teprve v okovách posílá sedlákům výsluhy.

Nebo svatá Dorota (26. 2.)

  • Svatá Dorota – sněhu forota.
  • Na svatou Dorotu odmeť sníh od plotu.

Významným svatým je také svatý Matěj (24. 2.)

  • Najde-li Matěj led, seká ho hned; nenajde-li led, dělá ho hned.
  • Na svatého Matěje lidské srdce okřeje, slunce pozře závěje, nad polem si skřivan zapěje.

Nebo svatý Blažej (3. 2.)

  • Na svatého Blažeje slunce ještě nehřeje.
  • Je-li pěkné počasí na svatého Blažeje, zvednou se brambory.

A samozřejmě nesmíme zapomenout na svatého Valentýna (14. 2.) který byl chudák zcela komerčně zneuctěn,  a také na únorový svátek Hromnice (2. 2.), o kterém jsme psali zde: Na Hromnice o den více

I to dělali naši předci, vymýšleli pranostiky svatým. Zda a do jaké míry se jim to dařilo, to můžeme rok od roku posoudit. Rozhodně ale nenadávali na počasí tak jako my dnes. Trpělivě očekávali příchod jara, tak jako třeba my očekáváme zimní olympijské hry, konající se 7. až 23. února 2014 v ruském městě Soči.

Holt, každá doba má své a každá generace prožívá měsíc únor po svém.
Našim sportovcům hodně zdaru, ať je pro ně únor šťastným měsícem.
S pranostikami i bez.

použitý zdroj: www.ireceptar.cz a www.pranostika.cz

Reklama