Proč zrovna CrossFit?

Hlavní vlastnost CrossFitu spočívá v tom, že nemá žádnou specializaci. Je to sport uspořádaný z jiných sportů do jednoho speciálního programu. Ve Spojených Státech kdysi vznikla velká studie, která označila Romana Šebrleho jako nejuniverzálnějšího atleta planety a CrossFit byl do určité míry odpovědí na to, jak toho dosáhl. V programu jsou prvky z gymnastiky, aerobního cvičení a olympijského vzpírání. Zakladatel CrossFitu Greg Glassman vzal to nejlepší ze všeho a udělal si svůj vlastní plán.
 sj.jpg

Slavný americký architekt Buckminster Fuller tvrdil, že plně funkční a správně postavené systémy nejsou nikdy v rozporu. Naopak se vždy navzájem podporují. CrossFit je toho důkazem.
 
K čemu mi to bude?

Výhodou oproti posilování na strojích ve fitku je také fakt, že nově naučené schopnosti využijete v běžném životě – při sportu, sexu, tanci, vynášení nákupu nebo stěhování nábytku.

Pokud pochopíte, jak stabilizovat páteř, ramena a pánev při mrtvém tahu nebo přemístění, dostanete přesný a bezpečný návod, jak zvedat zátěž ze země. Pokud dokážete při shybech nastavit hrudník do neutrální pozice a stabilizovat ramenní kloub, dokážete stejný princip použít při šplhu na strom.
fi1.jpg

Nezničí mě to?

Ne. CrossFit naopak dokáže odhalit vaše pohybové vady a zvládne je napravit. Díky tomu pak dokážete své tělo využívat skutečně naplno.

Co je CrossFit
Crossfit je program na získání a zformování tělesné síly, používaný mnoha policejními školami a týmy taktických operací, vojenskými jednotkami zvláštního určení, mistry bojových umění, a stovkami dalších elitních a profesionálních atletů po celém světě. Tréninkový program dodá lidem tělesnou zdatnost – fitness, která je ze své podstaty všestranná, všeobecná a všezahrnující. Specializace crossfitu je v odmítnutí jednostrannosti. Program CrossFit je se dá univerzálně odstupňovat podle obtížnosti a je tudíž skvěle použitelný pro každého odhodlaného jedince bez ohledu na dosavadní zkušenost. Stupňuje se zátěž a intenzita, ale program cvičení se nemění.

Historie CrossFitu
Formát i název CrossFitu má na svědomí Američan a bývalý profesionální gymnasta Greg Glassman, který v polovině 90. let otevřel první gym v Santa Cruz. Již od 80. let se jako trenér snažil připravovat všestranný tréninkový program pro své svěřence, tehdy ještě bez komerčního využití. V roce 2000 si Glassman zaregistroval internetovou doménu Crossfit.com a stal se také vydavatelem časopisu Crossfit Journal, který byl přístupný členům registrovaným právě na jeho stránce. V roce 2005 bylo jen v Santa Cruz 18 poboček CrossFitových gymů. O pět let později to bylo již 1700 gymů po celém světě a toto číslo neustále roste.

Brzy se můžete těšit i na naše zkušenosti, protože se chystáme CrossFit vyzkoušet! Sledujte náš magazín.