Všechny recepty na bramborové těsto, mají společnou hlavní ingredienci - vařené brambory. Ty vařte ve slupce, ideálně den předem, než budete těsto vyrábět. Je samozřejmě možné brambory vařit také oloupané. 

K uvařeným bramborám se přidávají vajíčka, ty také nechybí v žádném receptu. A dál už se recepty mohou drobně lišit. Někdo používá do bramborového těsta pouze hrubou mouku, někdo ji mixuje s polohrubou nebo hladkou. Výborné je použít místo části hrubé mouky dětskou krupičku.
5ba0ec3db0169obrazek.png

Univerzální recept na bramborové těsto

  • 750 g vařených brambor
  • 2 vejce
  • 150 g hrubé pšeničné krupice
  • 100 - 150 g hladké mouky
  • špetka soli

Brambory na těsto si uvařte den předem. Po uvaření vylijte vodu a v hrnci nechejte do druhého dne. Na druhý den brambory oloupejte.

Oloupané brambory prolisujte velkým lisem na brambory nebo nastrouhejte na jemné části klasického struhadla. Strouhejte do velké mísy, ve které se vám bude dobře míchat těsto.

Do mísy přidejte vejce, krupici i mouku, také špetku soli. Mouky dejte nejdříve jen 100 g a přisypávejte podle potřeby, při zpracovávání těsta. To musí být hladké a nelepivé, podle toho vsypávejte mouku. Konečné množství mouky záleží na tom, jaké máme brambory, také na velikosti vajíček a také na mouce. Proto je dobré nesypat na začátku hned celé množství mouky, aby těsto nebylo moc moučné a sypké.

Dále zpracujte podle konkrétního receptu - na přílohový knedlík, plněné knedlíky, noky...

Pracujte rychle. Bramborové těsto nesmí dlouho stát, protože začne řídnout!

Bramborové knedlíky se ovocem

knedlikyyyy.jpg (44 KB)

Jaké ovoce do knedlíků naplníte, záleží jen na vaší fantazii, chuti a také sezóně. Na jaře to jsou jahody, později meruňky nebo švestky. Bramborové knedlíky chutnají výborně s každým ovocem.

Posypejte je podle chuti mákem nebo opraženou strouhankou, dochuťte cukrem a polijte rozpuštěným máslem. Výborné jsou také s tvarohem nebo nastrouhaným perníkem. 

Recept najdete TADY.

Bramborové šišky s mákem

DSC_0107.jpg (117 KB)

Ať už se rozhodnete pro plněnou či neplněnou verzi, tohle jídlo patří mezi zamilovaná jídla dospělých i dětí. Příprava je snadná a rychlá.

Recept najdete TADY.

Bramborové knedlíky se slanou náplní

knedliky.jpg (72 KB)

Oblíbených náplní do slaných bramborových knedlíků je hned několik. Nemělo by v nich chybět maso. Ať už zvolíte na kostičky nakrájené uzené nebo anglickou slaninu. Výborné jsou také knedlíky plněné mletým vepřovým nebo hovězím masem a také ty, které naplníte škvarky. 

Přidejte určitě cibuli a milovníci zelí se neobejdou bez náplně z červeného i bílého, sladkokyselého i kysaného zelí. 

Recept najdete TADY.

Domácí bramborové noky

DSC_1433.jpg (111 KB)

V receptech na našem magazínu používáme noky neboli gnocchi poměrně často. A doporučujeme, že když si seženete dobrou značku, můžete pro rychlé obědy používat noky hotové, které koupíte v každém marketu. Vyrobit si bramborové noky domácí však není žádná věda. 

Použijte naše univerzální bramborové těsto. Z něj vyválejte válečky, které nakrájíte na kousky. Ty můžete zploštit vidličkou a vařit ve vroucí vodě, dokud nevyplavou. Dále je upravujte podle kteréhokoliv z našich receptů. Najdete jich u nás opravdu hodně.

Třeba...

Jaký recept máte s bramborovým těstem rádi vy?

Reklama