Cudné střihy, decentní barvy, nic, co by zvýrazňovalo křivky těl a dravost mládí. Tak vypadají školní uniformy, které nosí děti v mnoha zemích světa. Uniformy, po kterých volá stále víc rodičů českých školáků. „Když se na našich školách zavedou školní uniformy, ubude zbytečné šikany, posměšků a pocitů závisti, které zažívají děti ze sociálně slabších rodin v konfrontaci s těmi bohatšími, které se předhánějí, kdo má na sobě dražší oblečení,“ argumentují.

Dětští a školní psychologové jim dávají za pravdu. Mnoho dětí totiž ve školách trpí takzvaným značkovým terorem. Dávno už nejde o to, kdo se jak učí, kdo má víc holek nebo kluků, ale o to, kdo má lepší mobil, nebo jestli nosí či nenosí značkové oblečení. Pokud se někdo objeví v neznačkovém, je zpravidla nazýván sockou nebo vymetačem sekáčů.

Nelze se pak divit, že takto perzekvované děti pak odmítají chodit mezi své spolužáky, některým se dokonce horší celkový prospěch. V ojedinělých případech se u nich projevuje psychická labilita a někdy se dokonce projeví agresivní sklony. A právě zavedení školních uniforem by tomu mohlo do značné míry zabránit.

Zkušenosti ze zemí, kde školáci nosí jednotné uniformy, jsou jen pozitivní. Podle amerických dětských psychologů ubylo projevů šikany poté, co bylo na amerických školách zavedeno nošení jednotného oblečení. Právě to je také důvodem, proč se víc než padesát procent českých rodičů k myšlence zavedení školních uniforem na českých školách staví vstřícně. Jejich názor je však často podložen jinou příčinou. Přibližně 63 % zastánců uniforem říká: „Děti by si vydechly. Byly by osvobozeny od nátlaku módy a reklamy, která je válcuje doslova na každém kroku. Nebyly by tak nuceny nosit určité značky, jak si to žádá současný módní diktát.“

Necelých 48 % rodičů je pak toho názoru, že školní uniformy v dětech probudí pocit sounáležitosti, který jim dnes chybí. „Když budou všichni vypadat stejně, nebude docházet ke zbytečným nesvárům. Nebudou nuceni svým spolužákům neustále dokazovat, že jsou v něčem o krok dál než oni,“ vysvětlují svůj postoj rodiče. Celých 30 % rodičů by pak značkové oblečení ze škol nejraději vymýtilo.

Uniformy nosí nevědomky
„Značkové topy s odhaleným bříškem a kratičké sukně rozptylují nejen spolužáky, ale někdy také učitele. Děti se mají ve škole učit, a ne pořádat módní přehlídky,“ říká paní Marcela, matka dvanáctileté školačky. Jak sympatizanti školních uniforem beze studu přiznávají, k jejich názoru je vede také finanční hledisko. „Jednou je to tílko z Promod, podruhé kalhoty od Sasce. Kde na to mám brát,“ rozčiluje se Marcela. „Když jsem to s dcerou řešila, řekla mi, že pokud chci, aby se jí všichni smáli, tak ať jí jdu koupit něco do sekáče. Co jí na tohle mám odpovědět?“

A co na školní uniformy říkají samy děti? Bouří se, seč mohou. „Pořád za nás někdo rozhoduje. Tak alespoň v oblékání byste nám mohli nechat volnou ruku,“ říkají. „Stejně už v uniformách chodí, všichni nosí stejné věci stejných barev a stejných střihů, tak co se jim nelíbí?“ kroutí hlavou Marcela.

Názory rodičů a dětí
– 52 % rodičů souhlasí se zavedením školních uniforem na školách
– 48 % rodičů věří, že zavedení školních uniforem probudí v dětech pocit sounáležitosti
– 30 % rodičů by značkové oblečení ze škol zcela vymýtilo
– 95 % dětí zcela odmítá nosit školní uniformy a jsou odhodlány zavedení bojkotovat
– 58 % rodičů se domnívá, že jejich děti až příliš lpí na značkovém oblečení

Jste pro školní uniformy? Proč ano, proč ne? Byla byste pro zavedení jednotného školního oblečení na všech stupních škol či jen na některých? Máte představu, jak by měla školní uniforma vypadat?