Zdroj foto: Shutterstock
Jak vznikly únikové hry
Dnes velmi oblíbené únikové hry jsou založeny na počítačových hrách a vůbec první úniková hra byla vytvořena v Japonsku v roce 2007. Její tvůrce si totiž přál v životě zažívat stejná dobrodružství jako hrdinové v oblíbených japonských komiksech. A my dnes díky němu můžeme podobná dobrodružství zažívat také, protože od roku 2011 se tyto hry začaly šířit raketovou rychlostí po většině kontinentů.
Co se týče Evropy, zde bylo průkopníkem únikových her Maďarsko, o rok později pak ve Švýcarsku připravil únikovou hru učitel gymnázia pro své studenty. Dnes je po celém světě více než 8 tisíc únikových místností. Česká republika nyní soustřeďuje většinu únikových her v Praze. Podle portálu Nowescape jich zde bylo v roce 2019 více než 120.
O co se jedná
O principu únikových her jste jistě už někdy slyšeli, dost pravděpodobně jste i některou z nich navštívili. Tematicky se od sebe tyto hry velmi liší, spojuje je ale častá inspirace dobrodružnými filmy či videohrami. Hráč nebo skupina hráčů je pak postavena před množství hádanek, které musí v daný časový limit vyřešit. Současné únikové hry navíc nabízí množství do detailů propracovaných dekorací, tematických zvuků, zvláštního osvětlení či jiných multimediálních efektů. Je jen na vás, zda chcete řešit logický úkol, navštívit vzdálenou vesmírnou stanici nebo se bát. Na vyřešení daného úkolu nebo záhady máte zpravidla 60 minut (některé hry ale mohou být kratší nebo naopak delší).
Zdroj foto: Shutterstock
Jaké únikové hry navštívit
Pokud rádi řešíte záhady a hledáte indicie, nenechte si ujít únikovku s názvem Profesorova pracovna. Vaším úkolem zde (v jeho pracovně, v Pražských Nuslích) bude zjistit, co se stalo s uznávaným chemikem a profesorem Samuelem Bishopem. Jeho podezřelé chování a následné zmizení jistě nebude jen tak. Dokážete odhalit, co se stalo…než bude pozdě?
Jestliže hledáte únikovou hru, která bude bavit nejen vás ale i vaše děti, zkuste navštívit Wonderland, inspirovaný Alenkou v říši divů. Vhodný je i pro děti od šesti let, přičemž některé úkoly zvládnou děti samotné a s jinými zase pomůžou rodiče. Na vaší cestě za záchranou pohádkového světa se setkáte s množstvím podivných (a někdy i přidrzlých) stvoření a doprovázet vás bude také spousta barev, světel a zvuků. Tato úniková hra se nachází v Praze na Andělu.
Úniková hra, která probíhá venku, a navíc mimo Prahu nese název Na útěku. Budete při ní neprávem obviněni ze zločinu, který jste nespáchali, a při převozu do věznice se vám naskytne možnost k útěku. V lese na neznámém místě pak budete muset hledat indicie, které vás zavedou k šerifovi, který vás může osvobodit. Únikovka je situována v Sokolově a zabere vám 3-4 hodiny.
Nuda v Brně vás rozhodně nečeká, pokud navštívíte Farnost Warmhill. Pokud posbíráte odvahu a vydáte se sem, čeká vás několik místností autentického sklepení, jehož atmosféra vás naprosto pohltí. Vaším úkolem bude vydat se po stopách mladé spisovatelky, která se zde ukryla před světem, a vyřešit záhadu jejího zmizení. Na své cestě za vyřešením této hádanky však nenarazíte na mnoho zámků, spíše vás budou čekat různorodé úkoly, které prověří vaši bystrost, postřeh a schopnosti spolupráce.
Zdroj info: terrahunt, solveprague, wikipedia, escapetheroom, thechamber, brainteaser, escapemania
Nový komentář
Komentáře
Já jsem ještě nikdy na žádné únikové hře nebyla, ale chtěla bych si to někdy zkusit. Zahrát si hru i v životě musí být lepší, než jen sedět u počítače a hrát hry na https://oblibenehry.cz/ , i když to je taky super. Musím k sobě akorát někoho sehnat, kdo by se mnou na únikovku šel. Pro jednoho to asi není.
Díky za tipy, Wonderland zní zajímavě, to by mohlo bavit neteře.
Já doporučuji Řezníkův Byt ve Varnsdorfu, ta hra měla skvělý příběh a byla dobře propracovaná.