Novým charitativním projektem, který je v těchto dnech představován české veřejnosti, je Medela 2007 (latinsky pomoc). Jeho cílem je dlouhodobá podpora dětí z nejrůznějších koutů světa, které žijí ve špatných životních podmínkách.

 

 

Celoroční projekt s roční periodicitou je unikátní tím, že je postaven na několika na sobě navazujících aktivitách, na nichž spolupracují známé osobnosti. Jde o kalendář, koncert, dvě knihy a dokumentární film. Výtěžek ze všech těchto dílčích projektů letošního roku bude rozdělen mezi čtyři konkrétní aktivity, v nichž žena a děti hrají tu nejdůležitější roli.

 

·         Nadační fond INKA, Projekt Sonkoča – vesnická škola, Peru, Jižní Amerika

·         Humanistické hnutí, Vysokoškolští humanisté – Humanistická škola, Guinea, Afrika

·         Magna, Children at Risk - Dům naděje, Kambodža, Asie

·         Slunečnice ve spolupráci s Múzami dětem – letní tábor pro děti z uprchlických táborů a dětských domovů, Česká republika, Evropa

 

Iniciátorkami projektu Medela jsou Lejla Abbasová a Helena Houdová. „Chtěli bychom zavést celospolečenskou diskusi na téma financování neziskového sektoru v České republice, které u nás, podle mého názoru,  stále nemá adekvátní tradici a důvěru. Aktivity Medely jsou úmyslně zaměřeny tak, aby oslovily co nejširší spektrum společenských a sociálních vrstev,“ řekla Lejla Abbasová a dodala: „Každý si může vybrat, která forma pomoci je mu blízká. Kalendář a kniha např. osloví spíše střední a starší generaci, na koncert přijdou spíše mladší lidé, kteří se již, mimochodem, o charitu zajímají aktivněji a vnímají ji jako běžnou součást života“.

 

„Konkrétní projekty, které jsme vybraly s týmem Medela, jsou projekty velmi kvalitních organizací, které jsou řízeny českými a slovenskými ženami. Pomáhají dětem s HIV/AIDS, s tělesným či smyslovým handicapem, dětem žijícím v těžkých životních podmínkách (chudoba, hlad, jsou na útěku...) či dětem žijících bez rodičů. Se všemi organizacemi již spolupracuji delší dobu. V rámci mé americké neziskové organizace Sunflower jsem navštívila tyto projekty jak v Kambodži, Peru i Guinee, tak i v Čechách na Slunečnicových táborech pro děti z dětských domovů a uprchlíky. Proto můžu garantovat jejich kvalitu a finanční transparentnost," řekla Helena Houdová.

 

Prvním počinem projektu je kalendář pro rok 2007, který na fotografiích Jana Saudka zachycuje dvanáct výjimečných žen, osobností, které jsou krásné nejen svojí tváří, ale i svojí osobností a vnitřní silou. Originální fotografie vznikly letos v říjnu exkluzivně pro kalendář Medela 2007 a Jan Saudek na nich zachycuje vedle zakladatelek projektu Lejly Abbasové nebo Heleny Houdové i další osobnosti, jako jsou: režisérka Olga Sommerová, herečky Eva Holubová, Ivana Chýlková, Chantal Poullain, Marta Issová, manažerka Veronika Přikrylová, plavkyně Yvetta Hlaváčová, spisovatelka Irena Obermannová a zpěvačky Tonya Graves a Zuzana Smatanová.

Kalendář vyjde ve veřejné edici v nákladu 2000 výtisků, které si lidé budou moci zakoupit prostřednictvím internetu na adrese www.projektmedela.org nebo ve vybraných designových obchodech.

 

Na Kalendář Medela 2007 naváže v březnu benefiční koncert včetně vydání kompilačního CD. Účast na tomto koncertě přislíbili např. Monkey Business, Lenka Dusilová, Chinaski, Zuzana Smatanová, slovenská kapela Peha a řada dalších. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama