82b74e3514ab4-blobid0.jpg
Foto: Shutterstock

Ruin barvy, nebo chcete-li bary v ruinách, se začaly v budapešťské židovské čtvrti objevovat po roce 2000. Ta byla kdysi místem židovského ghetta a v desetiletích následujících po druhé světové válce po deportaci 10 000 Židů chátrala. Úplně první takové místo se otevřelo na Kertész utca v roce 2002, kde dnes najdete Szimpla Café.

Opravdový boom ale nastal v roce 2004, kdy Ábel Zsendovits se svými přáteli proměnili komplex budov odsouzený k záhubě v ulici Kazinczy na dnes nejznámější bar v ruinách Szimpla Kert, což lze přeložit jako Jednoduchá zahrada. Ale jednoduchý vám při jeho návštěvě teda rozhodně nepřijde. Začalo to jako experimentální bar s cenově dostupnými nápoji a bohémským prostředím, kde se často také konalo různé promítání. Postupně se však začal proměňovat v kreativní umělecké místo plné chaoticky uspořádaného vintage nábytku, pomalovaných zdí a hromady zeleně. Koncept pak začal nabírat na popularitě (více níže v článku). Úspěch tohoto místa pak vedl k otevření dalších ruin barů, které měly své vlastní prostředí a zaměření.

Následně se v Budapešti mezi dalšími ruinami otevřely prostory jako Kuplung a nyní zavřený Mumus. Zajímavý byl také alternativní kulturní prostor Tűzraktár v bývalé továrně na laboratorní přístroje. Ten byl bohužel následně kvůli nedostatečným povolením také zavřen.

Vznikaly ale další a další a dnes už si Budapešť ale jen těžko bez těchto ruin barů dokážeme představit. Staly se populárními jak mezi místními, tak mezi turisty. A takový Szimpla Kert je už dneska stejně populární, nebo možná ještě populárnější, než Budínský hrad a budova maďarského parlamentu.

Jedním z dnes známých ruin barů je také Csendes Létterem zastrčený v tiché zadní uličce. Na rozdíl od některých jiných ruin barů je Csendes klidnějším místem k posezení, kde se i lépe uslyšíte. Tento prostor s vysokým stropem býval za slavných časů Rakouska-Uherska velkolepou kavárnou, díky čemuž je současná výzdoba – obsahující směsici nábytku včetně strašidelných panenek přidělaných na stěnách – ještě bizarnější, a krapet děsivý.

960aedd4f823b-FotoJertet-7-.jpg
Csendes Létterem / Foto: Csendes Létterem/Mary Murphy(IG) 

Dalším známým barem je UdvarRom ve staré židovské čtvrti nebo také kulturní a komunitní prostor MANYI – Kulturális Műhely plný vintage nábytku a podivných nástěnných maleb, kde má každá místnost svůj osobitý vzhled. I zde se nachází bar, kam můžete zajít posedět s přáteli. Hosté si zde pochvalují hlavně pivo. „Super místo pro „volnomyšlenkáře“ nic pro konzervativní jedince. Pivko lahodné, ceny parádní vzhledem k lokalitě. Útulné, milí lidé, chutná vegetariánská jídla,“ shrnuje své dojmy z tohoto místa jeden z jeho návštěvníků Vladimír Kytička.

Pokud máte rádi něco luxusnějšího, je tady dnes opět turisty i místními velmi oblíbený Mazel Tov připomínající obrovský skleník plný zeleně. V tomto případě nejde ani tak o bar, jako spíše o restauraci. Avšak koktejly mají vynikající. Mazel Tov se otevřel v roce 2014 a byl založen na zdůraznění konceptů založených na otevřené mysli, místní rozmanitosti a středomořské kuchyni. Místo se stalo příjemnou městskou zahradou se zvláštní atmosférou, která patří mezi jedno z míst, které má většina turistů na svém seznamu.

Král ruin barů Szimpla Kert

Naprostý unikát, který najdete v centru Budapešti – místo, které byste neměli při návštěvě tohoto města vynechat, pokud chcete zažít opravdový budapešťský skvost – to je král ruin barů a nejstarší z nich Szimpla Kert.

Szimpla Kert, což v překladu znamenat prostě Jednoduchá zahrada, je nejstarší ruin bar na světě a nachází se, stejně jako většina ostatních ruinových barů, v budově opuštěné po druhé světové válce.

Každou neděli sem můžete zajít na bleší a farmářské trhy, přes den na jídlo či živý koncert, večer na promítání filmů anebo si užijte noční atmosféru s nejrůznějším výběrem drinků v místních barech (ano, v komplexu jich najdete hned několik). Nápoje jsou většinou (včetně řemeslných piv a koktejlů) za rozumné ceny. Szimpla Kert ale nabízí také čerstvé pečivo či různé druhy nejen pouličních pokrmů.

Tohle úžasné komunitní místo má jedinečnou atmosféru ve dne i v noci. Je to bludiště, které upustí uzdu vaší fantazii. V jedné místnosti se budete cítit jako byste se propadli do Upside Down ve Stranger Things, ve druhé zase, jako byste navštívili galerii moderního umění, ve třetí na vás dýchnou výpary z vodních dýmek a omámí vás světla arabských lamp. V jiné zase jako by na vás právě začaly působit nějaké omamné látky, další je galerií, kde nezpustíte očí ze stěn. Hořejší chodba je pak zajímavým úkazem plným pokojových rostlin, kde to trochu vypadá jako by příroda v postapokalyptickém filmu pohlcovala všechno kolem.

Tohle místo je pro každého, kdo se chce na chvíli přenést do jiného světa, kdo chce upustit uzdu své fantazii, kdo má rád indie věci, nezávislé umění, filmy, lidi, dobrou hudbu i dobré drinky. Rozhodně není pro suchary a někoho, kdo se štítí dotknout zchátralé počmárané zdi nebo si sednout na židli, která vypadá jako vytažená z půdy sto let staré školy nebo na kozu ze školní tělocvičny.

Atmosféru Szimpla Kertu je těžké vyjádřit slovy. Představte si ale úzké chodby, točitá schodiště, komplex, který je částečně uvnitř i venku, popsané zdi, místnosti různých velikostí, každá s vlastní jedinečnou tématikou. Není nic neobvyklého tady vidět vintage lampy, staré problikávající televizory, kolo nebo kytaru visící u stropu, vanu jako sedačku, divnou postavu klokana z pouťové atrakce, posezení v Trabantu, židle na stěně, polorozpadlou telefonní budku, hromadu graffiti, podivnou karikaturu Mony Lisy, a všechno možné, co máte pocit, že normálně do baru nepatří. A přesto to všechno dává dohromady smysl.

ddc5cc527bc81-FotoJett-5-.jpg
Foto: Marta Kratochvílová

Pokud se během návštěvy Budapešti budete chtít do Szimpla Kertu podívat, doporučujeme sem zajít přes den, nejlépe v neděli, na bleší trhy, ale i večer. Toto místo má totiž za tmy jinou atmosféru než během dne, kdy je tady i méně lidí. Obě ale stojí za to. I když v noci je to ještě větší bludiště. Rozhodně je to ale zážitek.

Pokud chcete zažít noční Szimpla Kert, nechoďte sem později než ve 21 hodin. Před vchodem se totiž po setmění totiž začíná tvořit šílená fronta, která často sahá i několik ulic od baru. Maximální kapacita místa je 600 lidí, ale údajně se tu za večer protočí i 5000 hostů, což je při pohledu na frontu dost uvěřitelné. Během léta a festivalu Sziget je pak fronta ještě delší než obvykle.

Zdroje: Vlastní zkušenosti autorky, Google Maps recenze, Budapest Flow, Szimpla KertMANYI Kulturális MűhelyCNN Travel