lezkyne.jpg

Aneta Loužecká je českou reprezentantkou v ledolezectví a dry-toolingu. Těmto disciplínám, při kterých využívá mačky a cepíny, se aktivně věnuje dva roky. Od svých 18 let je jedinou členkou české ledolezecké reprezentace. Mezi její největší úspěchy patří třetí místo na mistrovství světa v lezení na rychlost v juniorské kategorii, 3. místo na Evropském poháru v ledolezectví na obtížnost z roku 2019 nebo 5. místo v kombinaci obou disciplín na mistrovství Ruské federace.

ledolez.jpg

Této speciální lezecké disciplíně se Aneta začala věnovat poté, co lezla po normálních stěnách. „Moje trenérka Lucka Hrozová je jednou z nejlepších ledolezkyní na světě. Já jsem začala lézt poměrně pozdě, v 15 a měla jsme jí za velký vzor. Když jsme viděla, jak to na trénincích mrská s cepínama a s mačkama, tak se mi to hrozně líbilo a chtěla jsem to zkusit. Když mi bylo 18, tak mě k tomu pustili. Původně to mělo být jen na zkoušku. Mně se to ale natolik zalíbilo, že jsem už u ledolezení zůstala,“ vypráví Aneta o svých začátcích a dodává: „V Česku vlastně závodním jenom já. Ostatní o závodění a reprezentování moc zájem nemají, protože je to finančně i časově dost nákladné.“

„Během normálního lezení se člověk spoléhá na své ruce, ale tady máte cepíny, což jsou vlastně takové prodloužené ruce. Může to být poměrně překvapení. Led se může vylomit, cepín může sjet. Je to větší adrenalin,“ vysvětluje Aneta největší rozdíly mezi lezením a ledolezením.

stenaaaa.jpg

Je jasné, že jde o poměrně náročný a také nebezpečný sport. Neobejde se tedy ani bez úrazů. „Několikrát se mi stalo, že jsem se během tréninku v Rusku v té rychlosti třeba píchla hákem. Jednou se mi stalo, že jsem si s ním osekla kus kloubu na prstu. Uštípla jsem si kus zubu a v létě jsem si zapíchla cepín do břicha,“ vypráví na první pohled křehká blondýnka drobné postavy, která trénuje pětkrát až šestkrát týdně. Jelikož v Česku nemáme na trénink tohoto sportu zrovna nejideálnější podmínky, musí si vystačit s dřevěnou stěnou na půdě. „Do zahraničí jezdím jen před sezónou. Teď jsem byla dva a půl měsíce v Rusku,“ vysvětluje.

led.jpg

Anetu Loužeckou můžete vidět během víkendové akce Vysokohorská expedice o víkendu 1. a 2. února u Centra Černý Most, kde je instalována 10 metrů vysoká ledová stěna, po které si mohou návštěvníci zkusit lézt. Aktuálně jde o jedinou ledovou stěnu v České republice, kterou nebylo v pražských podmínkách postavit tak snadné, jak se může na první pohled zdát. Obvykle se tyto stěny staví v horských oblastech. 

"V současnou chvíli tam bude nějakých 13 tun ledu, to znamená tak dvojnásobek vody. Bylo to velmi náročné, ale nakonec se to povedlo. Začali jsme lešenářskou konstrukcí, na níž se natáhne chladící technologie. Ta se začne postupně vrstvit, polévat, přesouvat, ochlazovat seshora a tohle je finální výsledek. Protože nás stěna potrápila víc, než jsme čekali, tak nám trvala víc než tři týdny,“ říká Martin Refka ze společnosti Ice-Tec, která stěnu před obchodním domem stavěla.

Ledolezení si zájemci budou moci po oba dny od 10:00 do 18:00 vyzkoušet zdarma a soutěžit tak o hodnotné ceny. Patřičnou regeneraci po sportovním výkonu nabídne kyslíkový bar a na programu budou také zajímavé přednášky na téma horolezectví a řada soutěží. Největším lákadlem celé akce ale bude sobotní návštěva lezce světové extratřídy Adama Ondry, který bude hájit české barvy na nadcházejících Letních olympijských hrách v Tokiu. Zájemci se mohou u ledové stěny zastavi pro jeho podpis, společnou fotku a osobní setkání. Více informací o celé akci naleznete ZDE.
 

Reklama