Únik moči je problém, o kterém se většině žen těžko hovoří. Zvláště pokud je postihne v mladším věku. To ale není nic výjimečného! O potížích s inkontinencí a chybách, které pacientky dělají, jsem si povídala s přednostou urologického oddělení Fakultní nemocnice Ostrava Doc. MUDr. Janem Krhutem, Ph.D.

žena

Lze říci, kdy jde o lehkou inkontinenci, a kdy už jde o problém vážnější?
Lehkou inkontinenci jako takovou nelze definovat, nejsme schopni ji kvantifikovat. Vše totiž závisí pouze na subjektivním vnímání té které pacientky, na tom, jaký vliv má na kvalitu jejího života a omezení jejích společenských, sportovních a dalších aktivit. A toto vnímání je velmi individuální. Jsou pacientky, které vnímají jako zcela zásadní ovlivnění jejich života už únik několika kapek moči, a chtějí problém řešit. Ale jsou naopak také pacientky, které jsou relativně adaptovány i na únik většího množství moči. A řešit jej nechtějí.

krhutZ jakého důvodu?
Často se stydí o svém problému mluvit. A u některých žen přetrvává také názor, že inkontinence ke stáří zkrátka patří. To ale není to pravda. Inkontinence je něco, co je patologické, co nemá v dospělosti být. Inkontinentní může být jen dítě, dokud nemá vyzrálé kontrolní mechanismy. Pak už je po celý lidský život normální být kontinentní. Na místě není ani stud. Inkontinence sice není normální, ale není ani stigmatem, o něž se nemluví. Některé pacientky návštěvu lékaře odkládají a hledají způsob, jak se s tím sžít. Ale to je špatně! Podstatnou část pacientek jsme schopni léčit a pomoci jim.

Zmínil jste věk – není to tak, že inkontinencí trpí jen starší ženy?
Ne, únik moči není výjimkou ani u mladších žen. Obecně vzato, z epidemiologických studií víme, že trvalou inkontinencí trpí zhruba 4 – 8 % žen napříč všemi věkovými skupinami. Občasnou epizodu inkontinence však zažije během svého života zhruba polovina žen. Je ale pravdou, že výskyt inkontinence roste s věkem. V šesté a sedmé dekádě se bavíme o výskytu u zhruba 25 % žen v populaci.

Jakou inkontinencí trpíte?

Únik moči se dělí na dva základní typy – stresový a urgentní. Stresová inkontinence nemá vůbec nic společného s psychickým stresem, jak si mnozí myslí. Je to takzvaná pasivní inkontinence, kdy k úniku moči dojde při zatížení močového měchýře břišním lisem. Ať už je to při zakašlání, kýchnutí, zvednutí těžkého předmětu nebo při chůzi ze schodů a podobně. Druhým typem je takzvaná urgentní inkontinence, kdy moč uniká při neodolatelném nucení na močení. Rozdíl mezi těmito dvěma druhy je také z hlediska léčby.

V jakých situacích mívají ženy s únikem moči potíže?
Záleží na druhu inkontinence. Stresová se vyskytuje při cvičení, skákání, kašlání, kýchání. Složitější je to u inkontinence urgentní. Ta bývá pacientkami hůře vnímána, a to zejména z důvodu, že je naprosto nepředvídatelná, může je přepadnout v jakékoli situaci, doma i venku. Mají strach, že se pomočí a tento strach zásadně ovlivňuje jejich sociální interakci. Ve chvíli, kdy jdou do míst, kde není dostupná toaleta, jsou velmi nervózní. To často vede k tomu, že do takových míst raději nechodí, zůstávají doma.

Toto nutkání na močení nesouvisí s plným močovým měchýřem?
Je to patologický stav, kdy pocit na močení přepadne pacientku z čista jasna. Není tedy závislý na náplni močového měchýře. Pacientka může mít neodolatelný pocit, že se pomočí, i v případě, že je náplň močového měchýře minimální. A někdy na záchod skutečně doběhnout nestihne.

Stává se, že pacientky používají menstruační vložky namísto těch inkontinenčních?
Ano, některé ženy používají menstruační vložky, ale určitě to není vhodné. Konstrukce vložek určených pro kontrolu úniku moči je zcela jiná, mají úplně jinou savost a jiná je i ochrana proti zápachu.

Ovlivňuje inkontinence také sexuální život?
Určitě může, a to velmi negativně. Pro ženu je případný únik moči při pohlavním styku ve většině případů spojen se zcela zásadním psychickým traumatem, který může vést až k odmítání aktivit v této oblasti.

U některých žen se inkontinence objeví po porodu. Proč jen u některých a co ji způsobuje?
Po porodu většinou ženy trpí stresovou inkontinencí, a ta vzniká kombinací několika faktorů. Jedním z nich může být poporodní poranění, to znamená roztažení či poranění svalů pánevního dna při vaginálním porodu. Ale je celá řada žen, které rodí relativně velké děti a tyto problémy nemají. Faktorů je ale celá řada, počínaje hmotností pacientky a konče vrozenými dispozicemi, které souvisejí s kvalitou vaziva v celém těle.

Jsou ženy schopny poprat se s inkontinencí samy, bez pomoci odborníků? V jakém případě je účinné cvičení a existuje nějaká prevence úniku moči? Nejen o tom si budete moci přečíst v druhé části rozhovoru, který vyjde příští pátek, tedy 26. května.

Zdroj foto: archiv Doc. MUDr. Jana Krhuta, Ph.D.

Redakční tip:

Inkontinenční vložky TENA Lady poskytnou ženám s lehkou inkontinencí trojí ochranu proti protečení, zápachu a vlhkosti. Jsou tenké jako běžné slipové vložky, ale mnohem více absorbují. Jsou navrženy cíleně pro malý únik moči a díky rychlé absorpci zajistí dokonalý pocit sucha. Systém kontroly zápachu Fresh Odour Control zajišťuje naprostou diskrétnost. Nejmenšími vložkami v řadě produktů TENA Lady jsou vložky TENA Lady Mini Magic a TENA Lady Ultra Mini. Vložky pro lehký únik TENA Lady Slim Mini, TENA Lady Slim Mini Plus a TENA Lady Slim Normal  jsou díky nové technologii microProtex™ o 20 % tenčí a přesto zajistí mimořádný pocit bezpečí a diskrétnosti. Vložky TENA Lady Slim jsou hrazené zdravotní pojišťovnou. Více informací na www.tenacz.cz.

tena