Těhotenství bývá jedním z nejhezčích období v životě ženy. Jsme opečovávané svými partnery a bez větších výčitek si dopřáváme jindy zakázané pochoutky. Je to snad jediný čas, kdy nám moc nevadí přibírání na váze. S tím, jak se tělo během těhotenství mění a hormony pracují na plné obrátky, ale dochází i k nežádoucím vedlejším efektům. Kromě proslulých ranních nevolností nebo oteklých kotníků to může být také samovolný únik moči.

Inkontinence se může nečekaně objevit už během posledních měsíců těhotenství nebo po porodu. Tlak na močový měchýř, hormonální změny a námaha při samotném porodu, to vše dokáže negativně poznamenat svaly pánevního dna, které jsou tím pádem oslabené.

pregnancy

Dobrou zprávou ale je, že u mladých žen bývá inkontinence většinou přechodná. Pokud jako čerstvá maminka včas začnete se speciálním cvičením určeným právě k posílení svalů pánevního dna, obvykle se velmi rychle dostaví skvělé výsledky. Díky technice Pelvicore můžete inkontinenci zmírnit nebo se jí dokonce úplně zbavit. Toto cvičení ale funguje také jako prevence, takže rozhodně nic nezkazíte, pokud ho zařadíte do svého denního režimu už na začátku těhotenství.

Nejste v tom sama!

Pokud se s inkontinencí setkáte, na nic nečekejte a navštivte svého praktického lékaře či gynekologa, který vám poradí, jak postupovat dál. Důležité je si uvědomit, že se svým problémem nejste sama. Naopak s ním zápasí spousta mladých žen okolo vás, jen o tom nevíte.

„Poprvé se mi to stalo v osmém měsíci těhotenství. Asi jsem se zasmála trochu víc než obvykle a najednou jsem si všimla, že mám vlhké kalhotky. Do té doby jsem o inkontinenci vůbec nic nevěděla, proto jsem to ani nijak neřešila,“ vypráví dvaatřicetiletá Martina.

„Po porodu se mi takové nehody začaly stávat čím dál častěji. Cítila jsem se opravdu trapně a styděla jsem se svěřit i manželovi. Bála jsem se, že by mě stejně nepochopil. Jeden večer jsem ale při brouzdání na internetu narazila na příběhy dalších žen, které řešily stejný problém jako já. Jaká byla moje úleva, když jsem zjistila, že v tom nejsem sama! Našla jsem si o úniku moči další informace a přišla jsem na to, že jde o poměrně častý problém. Každé ráno jsem začala poctivě cvičit a věřím, že se brzy dostaví výsledky a já už se nebudu muset stydět. Navíc jsem si v lékárně koupila speciální inkontinenční vložky, které mi pomáhají v každodenním životě, a já tak nemusím na svůj problém neustále myslet,“ dodává.

Inkontinenční pomůcky? Rozhodně, ale pouze kvalitní

Kvalitní absorpční pomůcky jsou při problémech s únikem moči skutečně tím, co by ve vaší toaletní taštičce nemělo chybět. V lékárnách a prodejnách zdravotnických potřeb je na výběr z nepřeberného množství druhů, každý si tak může zvolit takový typ, který mu nejvíc vyhovuje. Důležité je věnovat pozornost zejména tomu, aby pomůcky bránily nejen protečení, ale také zápachu a vlhkosti. Jen tak totiž zajistí dokonalé pohodlí, které vám dovolí na problém téměř zapomenout.

Mladé ženy během těhotenství a po porodu nejčastěji volí vložky nejmenší velikosti, které jsou pro lehký typ inkontinence zcela dostačující a navíc zaručují naprostou diskrétnost. Pro více informací navštivte www.tenalady.cz, kde si můžete také objednat vzorky zdarma.

 

Jakou zkušenost mají s inkontinencí naše čtenářky?

Karolína, 40 let

Inkontinence mne dost potrápila po narození dítěte. Týden po porodu jsem téměř nemohla jít mimo porodnici nebo domov, tento problém jsem vůbec nezvládala. Pak se to zlepšilo, ale delší dobu jsem musela nosit inkontinenční vložky. Jakmile jsem zakašlala, při nošení kočárku nebo těžších věcí jsem vždy cítila malý únik moči. Naštěstí jsem se problému zbavila díky cvičení. Ale i dnes mám problém s tím, že malý únik občas je. Je to běh na dlouhou trať.

Martina, 39 let

Od druhého porodu jsem se nemohla zbavit inkontinence. Stav se nelepšil, tak jsem po poradě s lékařem podstoupila drobný operativní zákrok. Nyní jsem bez problémů a cítím velkou úlevu.

Jiřina, 30 let

Vždy jsem si myslela, že únik moči trápí jen starší ženy. Ale po porodu prvního dítěte jsem začala řešit inkontinenční vložky a nepříjemný pocit stále unikající moči. Vždy jen trochu, ale často. Byla jsem s tím i u gynekologa, který mi doporučil cviky. Radila jsem se s ním, protože chci mít druhé dítě a bojím se, že se to ještě zhorší. Vím, jak je to nepříjemné, jsem ráda za články, které na toto téma vycházejí, protože se o tom s kamarádkami ani s rodinou nechci bavit.

Reklama