Téma rehabilitačního cvičení je propíráno ze všech stran laickou i odbornou veřejností. Jelikož již přes rok po ošklivém pádu z kola trpím bolestmi zad a vyhledávám nejrůznější metody a techniky, jak správně cvičit a předně svému tělu ulevit, rozhodla jsem se vydat do Rehabilitačního ústavu v Brandýse nad Orlicí a setkat se s tamní primářkou MUDr. Michaelou Tomanovou...

Je tomu již přes rok, kdy jsem při ošklivém pádu z kola utrpěla opravdu silný náraz, jehož důsledky nese mé tělo až do dnešních dnů. Zablokovaná žebra a blokáda hrudní a krční páteře mne vyřadila z běžného života na několik měsíců. Ačkoliv jsem pečlivě cvičila a docházela téměř sedm měsíců na rehabilitaci, mé obtíže se stále nedaří zcela odstranit. Proto jsem se nadchla pro možnost návštěvy Rehabilitačního ústavu v Brandýse nad Orlicí, kde tamní primářka MUDr. Michaela Tomanová aplikuje na svých pacientech metodu cvičení INFINITY, kterou sama vyvinula a pyšní se prokazatelnými výsledky téměř u všech svých pacientů.

fff


vvvPaní primářko, jak jste k metodě INFINITY došla?
K  této metodě jsem došla na základě své mnohaleté praxe a znalostí, ale také díky svým pacientům. Každoročně mi rukama projde tisíce různých těl pacientů, a já tak mám možnost se z funkce jejich pohybového aparátu neustále učit. Pomohli mi tedy dojít k metodě INFINITY, kterou momentálně praktikujeme zde v našem Rehabilitačním ústavu v Brandýse nad Orlicí.

Je možné se za touto metodou vypravit i jinam? Předáváte vaše zkušenosti?
Samozřejmě, že se o to snažím. Pořádáme kurzy pro odbornou veřejnost – lékaře, fyzioterapeuty a další odborníky na pohybové ústrojí. Kurzy se též snažíme pořádat i pro laickou veřejnost a musím říci, že je o ně velký zájem.

Paní primářko, stále hovoříme o vaší metodě, ale ještě jsme ji čtenářkám, nepředstavily, na jakém principu funguje?
Metoda je založena na osmičkovém pohybu, slovo „ifinity“ totiž znamená anglicky nekonečno. Je vhodná jak pro aktivní osoby, které ji cvičí v makropohybu, tak pro osoby s omezením, které ji cvičí v menším rozsahu, ale i pro nepohyblivé, které ji cvičí v představě.

V čem tedy její základní princip spočívá?
Metoda spočívá v několika důležitých procesech: ve správném dýchání, korekci ramenou, postoji, posedu a uvolnění páteře. Jak už jsem říkala, jejím základem je ležatá osmička, kterou opisujete různými částmi těla, ale i celým tělem. Cviky vycházejí vždy z centra těla, nebo z centra končetiny. Ze začátku děláte pouze pomalé a téměř neviditelné pohyby, v tzv. mikropohybu, nebo pouze v představě, později, když se cvik naučíte a nemáte žádná pohybová omezení, můžete přidat na rychlosti i rozsahu pohybu a cvičit v tzv. makropohybu. Cvičení v mikropohybu či v představě je výhodné v tom, že si můžete zacvičit kdekoli mezi lidmi, aniž by si toho kdokoli všiml.

Slyšela jsem, že vaše metoda pomáhá pacientkám i k otěhotnění, je tomu tak?
Ano, máme u nás takové pacientky. Během cvičení se v podstatě pracuje v oblasti pánve a pánevního dna, které posilujeme. Některé pacientky se také například zbavily inkontinence.

Můžeme vaši metodu cvičit i u nás doma, bez odborného dohledu?
Samozřejmě, ale doporučuji, aby zájemci nejprve navštívili odborně vyškoleného pracovníka či navštívili naše kurzy pro laickou veřejnost, které pravidelně pořádáme. Veškeré informace o pořádaných kurzech naleznete na našich stránkách či se můžete podívat na seznam odborného personálu, který s metodou INFINITY pracuje.

Paní primářko, děkuji Vám za rozhovor

ddd

Moje zkušenost

Metodu INFINITY jsem zkoušela pod dohledem Mgr. Rity Tesnerové, která mi vysvětlila, jak pohyb aplikovat v různých částech svého těla. Vyzkoušela jsem si základní cviky, které můžete shlédnout níže na videu. Ačkoliv se to zdá velmi snadné, největším problémem pro mě bylo soustředění se na správné dýchání, což mi činilo a prý činí všem pacientům z počátku velké problémy. Většinou jsem zvládla makropohyb, který byl pro mě i více pochopitelný, neboť jej vidím svým zrakem. Momentálně cvičím předně vleže, kdy se opírám o podložku a snažím se správně vnímat svůj dech. Zda mi konečně tato metoda pomůže, ukáže až čas.

Čtete také:

Reklama