unavené oči

Pracujete u počítače nebo v místnosti s klimatizací? Jste unavení? Zeptali jsme se odborníka, jak tyto problémy řešit.

Co způsobuje „suché oko“ a jak to poznáme?
Suché oko může mít mnoho příčin, nejčastěji jsou to hormonální změny u žen mezi 45.–50. rokem věku a dlouhodobé namáhání očí. Příčinou může také být zánět víček, opakovaná vlčí zrna nebo imunitní problémy, pak choroba postihuje muže i ženy.

Suché oko je způsobeno buďto nedostatkem slz, nebo špatnou kvalitou slz. Oční rohovka pak není dostatečně svlažovaná slzami a způsobuje potíže. Suché oko se projevuje suchostí očí a pocitem „písku v očích“. Léčení představuje čištění víček a používání umělých slz.

Jak se mohou naše oči unavit?
Únava očí vzniká nadměrnou prací do blízka bez správné brýlové korekce, dlouhou prací u počítače, prací ve větrném nebo klimatizovaném prostředí. Únava se projevuje pálením a začervenáním očí.

Jak často lze používat kapky do očí, které řeší unavené a podrážděné oči, nejsou návykové?
Umělé slzy a kapky na unavené oči lze používat neomezeně, pokud neobsahují konzervační látky a látky, které stahují cévy.

Konzervační látky při dlouhodobém užívání kapek mohou škodit. Pokud jsou kapky bez konzervačních látek, je možné je používat neomezeně často a neomezeně dlouho.

Dlouhodobě se také nedoporučuje užívat kapky, které způsobují stahování cév, některé volně prodejné kapky fungují na tomto principu a pak se smí používat jen krátkodobě, jinak způsobí dlouhodobé začervenání a otoky očí.

Někdy je nekvalitní slzný film způsoben zánětem okrajů víček. V takovém případě lze obtíže odstranit pravidelnou očistou víček 2x denně čisticím gelem Blefagelem (blefaron = řecky: víčko), který je volně k dostání v lékárnách.

unavené oči

Má na oči vliv, že se při práci díváme cca 8 hodin do monitoru?
Rozhodně taková práce je pro oči velmi namáhavá, při práci s počítačem se nadměrně soustředíme na sledovaný monitor, zapomínáme mrkat a naše oči pak osychají a vznikají podobné příznaky jako u „suchého oka“. Pokud je dlouhodobá práce s počítačem Vaší pracovní náplní, velmi Vám může ulevit svlažování očí umělými slzami nejlépe bez konzervantů.

Je pro oči lepší pracovat v místnosti, kde je klimatizace, nebo kde jsou okna s možností větrání? Proč?
Pro oči je výrazně příjemnější pracovat v prostředí, kde není velká cirkulace vzduchu, protože cirkulující vzduch zvyšuje osychání oka. Z toho důvodu pro pacienty, kteří trpí syndromem suchého oka, je práce v klimatizovaném prostředí nanejvýš nevhodná. Vhodný pro oči není také průvan.

Jak bychom měli o oči pečovat – co si naše unavené oči zaslouží?
Jsou-li oči unavené, je dobré denně pečovat o oční víčka – provádět očistu 1–2x denně např. Blefagelem ( www.blefagel.cz ), tím se snižuje tendence unavených očí k zánětům a suchému oku. Stejným způsobem se oči také odličují. Pokud mate pocit suchých a unavených očí, velmi Vám může ulevit aplikace umělých slz.

Existuje nějaké „desatero“ péče o oči? Na co bychom neměli zapomínat?

  • Brýle – používat správnou brýlovou korekci, aby se oči zbytečně nenamáhaly.
  • Osvětlení – vhodné je mírné osvětlení místnosti a přisvětlení pracovního místa.
  • Proudění vzduchu – vyhýbat se klimatizaci a průvanu
  • Počítač, zraková práce – používat brýle, mrkat, odpočívat
  • Čištění očí – večer odličovat a čistit víčka očním gelem Blefagel
  • Únava očí – umělé slzy, nejlépe bez konzervačních přísad

Mohou mít ženy, které se každý den líčí, problémy z dekorativní kosmetikou?
Oční líčidla mohou alergizovat. Také se mohou usazovat v okrajích víček a způsobovat záněty a zhoršování kvality slz. Proto je důležité večerní odličování speciálním přípravkem na čistění víček.

MUDr. Lucie Trybučková
Oční klinika 1.LF UK a VFN v Praze