Syndrom suchého oka je jedním z nejčastějších problémů v oftalmologii a jeho výskyt v současné době stoupá. Na vině je nejen náš hektický způsob života a nepříznivé životní prostředí. Kromě dlouhodobé práce s počítačem, klimatizace či suchého prostředí v místnosti nebo životního prostředí (kouř, prach, vítr) se na potížích mohou podílet i jiné faktory. Produkce slz se snižuje s věkem, mají na ni vliv hormonální změny, nervové poruchy, některé léky jako třeba antikoncepční pilulky nebo léky na spaní, revma, diabetes nebo pouhé nošení kontaktních čoček.

To všechno může vést nejen k nepříjemným pocitům a tlaku v očích, ale v závažnějších případech až k bolesti hlavy, zvýšené citlivosti na světlo, slepeným víčkům a rozmazanému a rozostřenému vidění. A v těch nejzávažnějších případech, při zanedbání nápravy, může syndrom suchého oka skončit dokonce narušením očního povrchu a poruchou zraku. Proto je třeba neponechat nic náhodě a s potížemi bojovat hned.

Když chybí slzný film

Věděli jste, že za jediný den běžně mrkneme více než 14 000 krát? Jenže to se suchým okem nejde. Proto se na jeho povrchu nachází takzvaný slzný film. „Ten se mrkáním rovnoměrně roztírá po celém povrchu oka, rohovky a spojivky a zajišťuje tak lesk, průhlednost a ve výsledku dokonalou zrakovou ostrost. Udržuje povrch oka vlhký, hladký a čistý. Současně ale zajišťuje i výživu rohovky a chrání proti infekci,“ říká oční lékařka As. MUDr. Pavlína Skalická s tím, že pokud dojde k jakékoli poruše rovnováhy v tomto komplikovaném systému, trpíme syndromem suchého oka.

Trápí i vás syndrom suchého oka? Udělejte si jednoduchý test: SUCHEOKO.CZ/TEST

Jak očím ulevit?

Jednoduše! Stačí jim dopřát to, po čem prahnou. Základem léčby syndromu suchého oka je náhrada nedostatečného množství slzného filmu umělými slzami. „Doporučujeme vždy pravidelnou aplikaci umělých slz a frekvence se řídí stupněm postižení povrchu oka. Není vhodné, aby pacient kapal ve chvíli, kdy se nepříjemné potíže objeví. Cílem léčby je totiž předcházet symptomům a zlepšit tak komfort pacienta,“ radí oční lékařka.

S ohledem na případná související onemocnění je nejlepší zkonzultovat postup s lékařem nebo lékárníkem.

Podle čeho vybrat umělé slzy?

Ideální umělé slzy obsahují látky, které jsou oku vlastní a přirozeně se nacházejí v slzném filmu. Zároveň neobsahují konzervační látky, které mohou již podrážděné oči dále dráždit, způsobovat alergické reakce, narušovat lipidovou vrstvu slzného filmu apod. Ideální umělé slzy mají také dlouhou dobu použitelnosti i po otevření, takže je nemusíte za pouhých pár dnů vyhodit do koše.

Pokud se obtíže spojené se syndromem suchého oka opakují a jsou tzv. chronické, lze je řešit pomocí umělých slz, které obsahují lipidovou vrstvu. To zejména v případech, kdy pacienta trápí problémy nejvíce ráno po probuzení a již neúspěšně vyzkoušel několik očních kapek.

Na co se při výběru umělých slz zaměřit:

  • Je přípravek v očích dobře snášen?
  • Omezuje vidění? (Rozmazává či zamlžuje)
  • Obsahuje konzervační látky?
  • Má dlouhou dobu použitelnosti?

Odborníky nejdoporučovanější umělá slza

Na základě nezávislého průzkumu (do průzkumu se na online portálu pro zaměstnance lékáren Educom.cz zapojilo 579 zaměstnanců lékáren z celé České republiky) byl jako první volba lékárníků v kategorii Suché oči zvolen produkt Hyal-Drop multi. Proč?

Kapky Hyal-Drop multi totiž zaručí očím okamžitou úlevu. Díky nejvyšší koncentraci hyaluronátu, který se v očích přirozeně vyskytuje, kapky Hyal-Drop multi sníží tření mezi víčkem a rohovkou, rohovku zvlhčí a zaručí oku ochranu vytvořením ochranného filtru. Kapky jsou navíc vhodné ke každodennímu použití i pro velmi citlivé oči. Hodí se pro zvlhčování kontaktních čoček a zpříjemňují jejich nošení.

Patentovaný uzávěr navíc umožňuje pohodlné dávkování a udrží kapky sterilní 6 měsíců po otevření.

Více se o umělých slzách, syndromu suchého oka a jeho řešení dozvíte na SUCHEOKO.CZ.

Reklama