Víte, že při prudkém kašli vzduch vystřelí rychlostí od 130 až do 480 km v hodině? Takhle rychle se totiž tělo snaží z dýchacích cest odstranit to, co tam nemá být... Když je třeba vypudit nežádoucí obsah, v plicích se zvýší tlak a začnete kašlat: zhluboka se nadechnete, potom se vám pevně uzavře hlasivková štěrbina a stáhnou svaly hrudníku.

kaselUvědomujete si, že zakašlete nejméně jednou či dvakrát za hodinu? „Pokud se kašel omezí jen na ranní odkašlání malého množství světlého hlenu, jak to je běžné u obyvatel velkoměst, jde jen o přirozenou očistu dolních cest dýchacích,“ vysvětluje praktická lékařka MUDr. Gabriela Navrátilová z privátní ordinace v Ústí nad Labem. Kašel působí obtíže, jen když je nekontrolovatelný, vyvolaný drážděním z okolí nebo infekcí dýchacích cest.

Psí štěkání

Suchý dráždivý kašel připomínající psí štěkání, který doprovází i pálení v hrdle, případně chrapot, se objevuje v počátcích zánětu horních cest dýchacích. Tento „neproduktivní“ kašel je vysilující, protože nevede k odkašlávání a navíc opotřebovává plicní elasticitu. Je vhodné ho utlumit antitusiky, neboť dlouhodobé dráždění sliznice může vést k druhotnému zánětu. Ale pozor: antitussika sice uleví od kašle, ale nevyléčí příčinu, takže pokud kašel doprovází angínu, je třeba léčit angínu….

Úporné vykašlávání

Neklamným znakem toho, že viry a bakterie v dýchacích cestách svádějí urputný boj s bílými krvinkami, je vlhký, produktivní kašel. Je obvykle způsoben virovou infekcí v průduškách, například při běžném nachlazení, zánětu horních a dolních cest dýchacích (zánět průdušek, hrtanu, průdušnice, záněty vedlejších nosních dutin, rýma). Produktivní kašel slouží k vykašlávání hlenů, a tím k uvolnění dýchací trubice, proto je třeba ho podporovat mukolytiky, která zkapalňují bronchiální sekret.

Správná technika kašle je důležitou součástí léčby

Kašel je třeba léčit. Velmi účinné jsou přípravky s prodlouženým uvolňováním, zvyšující produkci hlenu a zároveň i transport. To způsobuje především látka zvaná Ambroxol, obsažená například v tobolkách Ambrosan nebo Ambrobene (obojí seženete v lékárnách v ceně od 50 korun). Lze je užívat i bez doporučení lékaře, ale jen týden. Trvá-li kašel déle, je vyčerpávající, provázený horečkami nebo dušností nebo bolestmi při dýchání, neváhejte a jděte ihned k lékaři.

Abyste dosáhli efektivnější léčby, musíte kašlat správnou technikou. Co nejvíce se nadechněte, aby došlo k co největšímu roztažení dýchacích cest. Potom kašlete v krátkých opakovaných nárazech, které zlepší vykašlávání. Vhodná je také dechová gymnastika - zhluboka se nadechněte a pak se snažte vydechnout při otevřených ústech a uzavřeném nosu.

Podpořte léčbu kašle

  • Zvyšte příjem tekutin, aby tělo mohlo vyprodukovat hlen řidší. Tím se sníží nutkání ke kašli. Zvýšený příjem tekutin by měl být řešen spíše čaji, nebo je nutné střídat minerálky, aby nedošlo ke vzniku minerální nerovnováhy (přívodem jen určitých minerálů může dojít k vyvolání zdánlivého nedostatku jiného prvku).
  • Omezte příjem potravin způsobujících zahlenění (např. mléko).
  • Průběh onemocnění zhoršuje prašné prostředí, chlad a pobyt v místech se zvýšenou pravděpodobností přenosu infekce dýchacích cest.

Zdroj: Tisková zpráva

Reklama