Správné a důkladné mytí našich dlaní je velmi důležité, protože právě přes ruce  dochází k nejčastějším přenosům nejrůznějších infekcí a bakterií. Jak si je tedy dokonale a správně umýt? Stačí dodržovat pár základních pravidel a celému procesu mytí věnovat minimálně 40 vteřin. 

Důkladné a správné umývání rukou je jednoduchá a přitom nejúčinnější metoda, jak zamezit šíření nejrůznějších nemocí. „Podle dostupných informací se na jednom prstu ruky nachází až dvanáct tisíc bakterií. A jedině důkladné umytí a dezinfekce je dokáže zlikvidovat,” uvádí MUDr. Alice Hauptová dodává: „Nejde ale jen o to. Důležitý je i náš příjemný pocit čistých a voňavých rukou. Ať už si ruce myjeme před jídlem nebo po příchodu domů po cestě MHD.” 

Jak tedy na to?

Začněte aplikací dostatečného množství mýdla, které si důkladně rozetřete po celých dlaních. Nezapomeňte ani na hřbety dlaní. Krouživými pohyby třete levý i pravý palec, obousměrnými krouživými pohyby pak vnitřní stranu dlaní. Nebojte se přitlačit a dlaně si pořádně promasírovat. Nakonec důkladně opláchněte mýdlo, pro osušení použijte jednorázový papírový ručník.  

hygiena

Každodenní hygiena a domácí čistota

Pokud nemáte ale právě dostupnou tekoucí vodu a mýdlo, pak vsaďte na dezinfekční prostředky. „Ruce lze zbavit virů a baktérií i po pouhém nanesení dezinfekčního gelu. Způsob jeho použití je stejný jako u mytí rukou, jen nepotřebujete vodu a v závěru jej nesmýváte. Dezinfekční gel má jednu obrovskou výhodu, díky tomu, že nepotřebujete vodu, ho můžete použít kdykoliv a kdekoliv. Proto je dnes tak velmi oblíbené i malé cestovní balení, které pohodlně vložíte do tašky či kabelky.“ doplňuje Daniela Kalousová, marketingová manažerka společnosti Marca CZ. Pokud jde ale o hygienu obecně, pak ani doma bychom neměli zapomínat na základní pravidla užívání dezinfekční prostředků, zvláště pak v koupelně. „Na nábytek ani sanitu nikdy nepoužívejte agresivní přípravky, kterými byste povrch keramiky poničili. Nábytek stačí lehce otřít hadrem a následně důsledně vysušit. U speciálních povrchový úprav, jako je například JIKA perla, pak stačí povrch lehce otírat hadříkem do sucha. Speciální nanesená glazura totiž odpuzuje vodu a zabraňuje tak usazování vodního kamene a nejrůznějších nečistot,“ uzavírá Petr Čech, manažer pro koupelnový nábytek značky JIKA.

www.jika.cz