Možností, jak může člověk udělat sám sobě radost, když má pocit, že svět okolo něj se spikl, je hodně. Každý se odlepí ode dna díky něčemu jinému.

Například ke svéráznému způsobu, jak si zlepšit náladu, pokud život stojí za starou belu, se dopracovala matka mé kolegyně z práce.
Jakmile ji přepadla sebelítost, začala uklízet. Vycídila byt a hned se cítila líp. Takže na krizi v jejím soukromí se dalo spolehlivě usuzovat podle toho, jak naleštěný měla nábytek. Hodně načančaný byt znamenal, že zrovna prožívá opravdu velmi těžké období. V době, kdy jí manžel zahýbal, neměla v místnosti snad ani molekulu prachu či špíny.

Hodně mých kamarádek si v období krize koupí nějakou tu drobnost. Přitom drobností může být někdy úžasný kostýmek, když je nejhůř, postačí i triko ze sekáče.
Oblíbená je kosmetika. Paradoxně, řada mých známých upadá do pochmurné nálady, když zjistí, že jim klesá zůstatek na účtu. Takže si běží koupit nějakou tu drobnost, aby si spravili náladu, zůstatek opět trochu poklesne, což v nich zase vyvolá pocit viny a lítosti, jdou si něco koupit - a tak to jde dokola.

A taky donekonečna, díky tomu, že jim na účet ještě pořád nabíhá výplata...

Moje sestra si zlepší náladu tím, že vždycky zatelefonuje bývalé spolužačce z gymplu. Radost nalézá v tom, že se obě triumfují, která že je na tom hůř. Obvykle po patnácti minutách se její schlíplý hlas mění ve fistuli. A po půlhodině už nadšeně ječí. Krize zažehnána.

Jídlo. Také spolehlivý kamarád, když je člověku nejhůř. První vlna radosti přichází s tím, když se lahůdky nakupují.
Druhá fáze - to je útok na lednici jako takový....Spolehlivý nástroj, jak dopřát tělu libé pocity. Ovšem pokud neupadneme do sebetrýzně při pohledu do zrcadla, že se postava příšerně zaobluje.

Další moje kamarádka, která je teď na mateřské, chodí pravidelně k holiči, pokud ji přepadne chandra.
A pokud zrovna kadeřnice také nenoří do nějaké krize, tak ji obvykle hezky upraví, což je bezesporu důvod k radosti. Nehledě k tomu, že posezení u kadeřníka je ještě pořád studnicí informací, kdy člověk odchází učesán a obohacen novinkami ze života hvězd českého i zahraničního showbyznysu.

Naprosto svérázný způsob, jak se vyhrabat z duševní krize, praktikuje manžel mé spolužačky.
Cestou do práce chodí okolo nemocnice. Když je mu nejhůř, tak zajde dovnitř, uvědomí si, že je celý a ještě drží pohromadě. Ne snad, že by ostatním přál jejich nemoci, ale dojde mu, že by mohlo být hůř.

Moje nejlepší kamarádka, známe se už patnáct let, si pouští horory nebo katastrofické filmy. Říká mi: „Víš, já se do toho děje tak poctivě vžiju, že mi pak mé vlastné problémy, pokud fakt nejsou zásadní, připadají zanedbatelné.“

Receptů, jak vybruslit ze špatné nálady či smutku, je určitě mnohem víc.

A co vy, jak si samy zlepšíte náladu? Umíte si samy udělat radost?