Jizva – většině z nás už jen z toho samotného slova naskakuje husí kůže.

Úraz, popáleniny nebo nehoda – to vše nám na kůži může nechat nemilou památku, památku v podobě jizvy.

 

Dnes si můžete přečíst nejčastěji pokládané otázky ohledně jizev a léčby. Možná i vy zde naleznete odpověď na otázku, která vám už dlouhou dobu vrtá hlavou:

 

 

Existují léky na jizvy?

Ano. Na trhu jsou přípravky na bázi gelu, které jsou k dostání v lékárnách.

Nejdelší zkušenosti mají lékaři i pacienti s přípravkem CONTRACTUBEX gel. Tento lék je určen pro léčbu všech typů jizev, včetně jizev keloidních a popáleninových.

 

 

Jak staré jizvy je možné léčit?

CONTRACTUBEX gel je určen jak na jizvy čerstvé, tak i pro léčbu jizev starších.

Pochopitelně je vždy větší úspěšnost  léčby u jizev čerstvých. Ale i staré jizvy, pokud jsou nevzhledné, či pohyb omezující, je možné tímto přípravkem léčit. Je však nutná tpělivost a dodržování léčebných pokynů. Pak se jistě dostaví úspěch.

 

Co jsou to keloidní jizvy a jak je léčit?

Tyto jizvy mají tendenci se tvořit dlouho po tom, co se rána zahojila. Jsou způsobeny nadprodukcí pojivové tkáně, která přerůstá místo vlastní zhojené rány až do oblasti zdravé kůže. Tyto útvary mají tvary krabích klepet, vystupují nad povrch kůže, jsou zarudlé a nevzhledné.

Více se vyskytují u žen, dívek a dětí, více náchylné jsou lokality s velkým pnutím kůže na těle (například krk, šíje....) V případě keloidních jizev je vždy nutné konzultovat léčbu s ošetřujícím lékařem. Například CONTRACTUBEX gel je indikován i na tento typ jizev a určitě stojí za vyzkoušení!

 

Jak vlastně ten CONTRACTUBEX funguje?
Aktivní složky v Contratubex®-u jsou cepae extract (cibulový výtažek), heparin a allantoin.

Cibulový extrakt se získává z cibule. Vyvolává protizánětlivý, baktericidní účinek. A snižuje otok, když zabraňuje nadměrnému růstu pojivové tkáně. Heparin rozmělňuje strukturu tkáně. Má protizánětlivý účinek a pomáhá vázat vodu na jizvovou tkáň.

Allantoin podněcuje hojení rány a má chladivý účinek. U starších jizev je jeho nejdůležitějším účinkem doplňování a regulace extrémního nedostatku vody v jizvové tkáni – a povzbuzování průtoku krve.

Účinky složek se navzájem umocňují a doplňují. A vodorozpustná báze gelu umožňuje aktivním složkám pronikat do hlubších vrstev kůže.

Contratubex® nezanechává za sebou zbytky. Jeho ochranný film spíše chrání citlivou jizvovou tkáň.

Ošetřování Contratubex®-em v mnoha případech opět zpružňuje jizvovou tkáň a obnovuje většinu z jejich funkcí.

Čím dříve začnete ošetřovat jizvovou tkáň Contratubex®-em, tím lepší bude dosažený výsledek.

 

 

Jak se správně jizvy ošetřují?
Obzvláště v případě rozsáhlých jizev se doporučuje použití gelového obvazu. Nejprve změkčíte jizvovou tkáň s použitím teplého, vlhkého polštářku. Potom naneste Contratubex® v mírně hrubé vrstvě. Jemně rozmasírujte gel po jizvě. Potom ji přikryjte tenkou kuchyňskou utěrkou nebo něčím podobným.

Na to dejte obvaz. A nechte působit gel přes noc. Na menší plochy se místo toho mohou použít prodyšné náplasti.

Lázeň se doporučuje pro jizvy na rukou, loktech, chodidlech, atd. Přidejte trochu Contratubex®-u do vlažné vody a namáčejte jizvu delší dobu.

U některých jizev uvidíte výsledky už za relativně krátkou dobu.

Avšak u většiny jizev trvá několik měsíců, než se jejich vzhled výrazně zlepší.

Ale s trpělivostí a intenzivním ošetřováním je velmi pravděpodobné, že se stav vašich jizev zlepší.

 

Pamatujte!:

Zjizvená kůže potřebuje pozornost a nesmí se zanedbávat. Je obzvláště důležité chránit ji před vnějším drážděním a vysušováním.

 

1) Čerstvé jizvy by se neměly vystavovat extrémním teplotám asi po dobu šesti měsíců až jednoho roku. Vystavování intenzivnímu slunečnímu svitu a ultrafialovému záření, pobyt v sauně a chlad mohou mít negativní vliv na vývoj jizvy – obzvláště v případě citlivé a nově vytvořené tkáně. Může to také ovlivnit regeneraci tkáně. Mohou se také projevit nepříznivé změny ve zbarvení a vzhledu kůže. Když jste venku, chraňte svoji kůži používáním opalovacího krému s vysokým ochranným faktorem.

 

2) Vyhýbejte se nošení těsných šatů nebo oděvů, které se mohou třít o zjizvenou kůži. Jizvová tkáň je citlivější než zdravá kůže. Na dráždění tohoto druhu může reagovat zčervenáním a ztvrdnutím.

 

3) Zejména chraňte jizvy nacházející se blízko kostí (např. na lokti, holeni nebo kotníku). Dávejte si pozor, abyste si znovu neporanili jizvovou tkáň.

Čerstvé jizvy se mohou lehce otevřít při sportování (např. když jsou zasaženy míčem). Toto zmenšuje šance na zahojení.

Kůže, která je už poškozena, se nemůže regenerovat tak dobře jako zdravá kůže.

 

4) Relativně hladké jizvy v oblasti tváře, krku nebo výstřihu se mohou dočasně zakrýt s použitím speciálních technik líčení (kamufláž). Zeptejte se na to svého lékaře.

Nebo si dejte profesionálně poradit v dobrém salonu krásy.

 

Jizva je sice nepříjemná a dokáže i nejednou způsobit psychické problémy, ale i přesto se snažte myslet pozitivně!

Pamatujte, že jste to Vy, kdo lidi zajímá – ne jizvy. Jste stále tou samou osobou, kterou Vaši přátelé a rodina milovali a vždy milovat budou.

Reklama