Ať už máte hřívu jako lev či bodlinky podobné ježku, měly by vám vaše vlasy být ozdobou. Jenže k tomu potřebují tu nejlepší péči. Chlorovaná voda v bazénu či slaná mořská voda a slunce, jehož se vám jistě v létě dostávalo hojně, se na vlasech podepsalo, a teď potřebují zvýšenou péči. Umíte se o svou kštici dobře postarat? Poradíme vám.
Někteří odborníci tvrdí, že kvalitu vlasů ovlivňuje až z padesáti procent kartáč či hřeben, třicet procent náleží příslušné péči a z dvaceti procent je za jejich kvalitu zodpovědná vaše výživa. Pro péči o vlasy je jednoznačně lepší kartáč než hřeben. Kovovým či umělohmotným kartáčům je ale dobré se vyhýbat. Vlasům nejvíce prospívají kartáče z přírodních štětin. Štětiny jsou šetrné k pokožce hlavy, nezpůsobují elektrizování vlasů. Kovové či umělé materiály mohou mít ostré hrany, které způsobují poškozování vlasů.
Při mytí vlasů používejte kvalitní přípravky. Kvalitní mytí vlasů není jen o vodě a obyčejném šamponu. Šampon vymývá nečistoty, prach a přebytečný maz. Kondicionér nebo vlasový balzám zase regeneruje, posiluje a chrání, a proto by se měl použít při každém mytí. Občas můžete vlasům dopřát i pečující či regenerační masku pro hloubkovou péči. Vlasy je dobré chránit před slunečními paprsky, jejichž nadmíra jim škodí. Během slunečných dnů můžete na svou kštici několikrát za den aplikovat sprej s UV filtrem.
Po mytí vlasy nefénujte, pokud je to nutné, použijte ochranné prostředky. Vlasy by se správně neměly ani vysoušet mnutím v ručníku, protože mokrý vlas je ještě křehčí a náchylnější k lámání. Ručník jen přiložte na pramen vlasů a jemně pomačkejte, pak je nechte rozpuštěné volně schnout. Dopřejte si masáž. Masírujte alespoň při každém mytí pokožku hlavy, nejlépe však jednou denně. Podpoříte tak krevní oběh, zbavíte pokožku odumřelých buněk, které mohou ucpávat vlasové folikuly a podpoříte růst vlasů.
Regeneraci vlasů napomůžou i bylinky. Po mytí vlasy neoplachujte obyčejnou vodou, ale bylinnými nálevy. Bylinná voda pomáhá odstraňovat zbytky šamponu, obnovuje PH na temeni hlavy, klidní podráždění od teplé vody či chemie obsažené ve vlasové kosmetice a dodává vlasům lesk. K péči o kštici se nejčastěji užívá heřmánek, měsíček, kopřiva či březová míza nebo list. Příprava bylinného nálevu je snadná: 100–200 g byliny zalijte dvěma litry vařící vody a nechte dvacet minut louhovat. Nálev pak sceďte před látku a po vychladnutí můžete hned použít.
Vlasy ale nepotřebují péči jen zvenčí. Vyživovat je můžete i zevnitř. Na trhu se nyní objevuje nepřeberné množství preparátů v podobě výživových doplňků, které tělu dodají potřebné vitamíny důležité pro růst, zdraví a hustotu vlasů.
Nový komentář
Komentáře
Canadian: mně stačí moje
wich: ale z takových vlasů se dají tvořit foremné účasy, prostříhané vlasy moc nezapleteš atd.
Pavla_b: Mě dlouhé vlasy jedné délky připadají jako neforemný cár, mám ráda prostříhané. Ale je dobře, že se nám líbí odlišné
Moje vlasy jsou dlouhé,barvené přelivem.Ale mám je husté,těžké a jemně se vlní.Zkoušela jsem jednu délku ale už ne
.Přišlo mi že mám na hlavě připnutou deku
.Takže je mám prostříhané efilačkama a sestříhané.Je to úleva
.Šampon a kondiš mám nejraději Altermed nebo Dr.Muller a masky Doliva.Na úpravu chodím kupovat ke kadeřnici Osis od Schwarzkopf
Pentlička:
mám stejný problém a tužidla volume už nepoužívám..používám ty extra strong, i když kadeřnice říká(a je to moje letitá kámoška a nemám důvod jí nevěřit
), že tyhle tužidla nejsou na jemné vlasy. Dám si toho pořádnou hrst a když si je kulmofénem každý ráno přefouknu, tak mi to celý den vydrží, ale nenosím dlouhé vlasy, jen polodlouhé
sigi - já zas v těhotenství. Tolik se mi nemastily, byly hustší a dokonce i trošku vlnité. A změnily barvu, byly trochu do zrz.
Kdybych to sama nezažila, tak tomu neuvěřím.
Pentlička: Vítej do klubu. Taky si vlasy meju obden, protože jinak nemůžu mezi lidi. Nejkrásnější a nejkvalitnější vlasy jsem měla měsíc po porodu. Teď už opět přemýšlím, jak to ostříhat, aby se ty mastné, věčně zplihlé a řídké vlasy lépe udržovaly.
Pavla_b: když nejsou prostříhané, visí mi dolů v účesu-neúčesu...musím nosit sponky, aby to jak takž vypadalo
mám hezké a celkem kvalitní vlasy,občas se mi přes zimu objeví "šupinkování" (vypadá to jako lupy),na to mi pomáhá Polytar.
Jaký máte názor ? "vlasy se častým mytím více mastí "
Moje vlasy jsou děsné - jemné, řídké a hlavně mastí se a plihnou. Myju si je téměř každý den, používám pěnové tužidlo a lak volume a stejně přijdu do práce a mám je úplně zplihlé a bez tvaru. Vyzkoušela jsem už veškerou dostupnou vlasovou kosmetiku, tabletky pro kvalitu vlasů atd. a nic. Vlasy jsou stále stejně hrozné.
Pavla_b: dam ti svoje a povime si
wich: mně se u dlouhých vlasů líbí stejná délka, navíc s prostříhanými vlasy člověk přijde o možnost tvorby některých účesů
Pavla_b: Já myslím, že hezké prostříhání dlouhým vlasům pomůže
Nebudou vypadat jako dlouhý těžký cár a razantně je to oživí.
Klidně si dám i nohu za krk, jen když mi to pomůže s vlasy. Myslím, že se o svoje vlasy starám velmi pečlivě a zodpovědně a přesto kvalita den ode dne rapidně klesá.
Žábina: prostříhat..není to škoda? u hustých kvalitních vlasů...já bych to nedělala
Pavla_b: přesně tak
já jsem si teď nechala narůst delší vlasy pod ramena, ale protože mám těžké, rovné vlasy, nějak se mi to přestalo líbit a tak jdu pozítří k holičce trochu je prostříhat...už se těším
wich: přesně tak, geny a strava, určitě z 50 % neovlivní kvalitu vlasů hřeben
Pavla_b: Já bych taky řekla, že ty geny hrají velkou roli. A hlavně strava. Zvířata taky mají nádhernou srst a nepoužívají 3x týdně skvělou kosmetiku
Chce to jen myslet v souvislostech.
"z padesáti procent kartáč či hřeben, třicet procent náleží příslušné péči a z dvaceti procent je za jejich kvalitu zodpovědná vaše výživa" - a co dědičnost, vrozené dispozice?
átéčko: Od Welly jsem teď začala používat melír Safira a jsem moc spokojená. Celý systém barvení je šetrný a hlavně myslí i na oživení barvy třeba dva měsíce po barvení
Luni: Aspoň to bereš s humorem