Ať už máte hřívu jako lev či bodlinky podobné ježku, měly by vám vaše vlasy být ozdobou. Jenže k tomu potřebují tu nejlepší péči. Chlorovaná voda v bazénu či slaná mořská voda a slunce, jehož se vám jistě v létě dostávalo hojně, se na vlasech podepsalo, a teď potřebují zvýšenou péči. Umíte se o svou kštici dobře postarat? Poradíme vám.

Někteří odborníci tvrdí, že kvalitu vlasů ovlivňuje až z padesáti procent kartáč či hřeben, třicet procent náleží příslušné péči a z dvaceti procent je za jejich kvalitu zodpovědná vaše výživa. Pro péči o vlasy je jednoznačně lepší kartáč než hřeben. Kovovým či umělohmotným kartáčům je ale dobré se vyhýbat. Vlasům nejvíce prospívají kartáče z přírodních štětin. Štětiny jsou šetrné k pokožce hlavy, nezpůsobují elektrizování vlasů. Kovové či umělé materiály mohou mít ostré hrany, které způsobují poškozování vlasů.

Při mytí vlasů používejte kvalitní přípravky. Kvalitní mytí vlasů není jen o vodě a obyčejném šamponu. Šampon vymývá nečistoty, prach a přebytečný maz. Kondicionér nebo vlasový balzám zase regeneruje, posiluje a chrání, a proto by se měl použít při každém mytí. Občas můžete vlasům dopřát i pečující či regenerační masku pro hloubkovou péči. Vlasy je dobré chránit před slunečními paprsky, jejichž nadmíra jim škodí. Během slunečných dnů můžete na svou kštici několikrát za den aplikovat sprej s UV filtrem.

Po mytí vlasy nefénujte, pokud je to nutné, použijte ochranné prostředky. Vlasy by se správně neměly ani vysoušet mnutím v ručníku, protože mokrý vlas je ještě křehčí a náchylnější k lámání. Ručník jen přiložte na pramen vlasů a jemně pomačkejte, pak je nechte rozpuštěné volně schnout. Dopřejte si masáž. Masírujte alespoň při každém mytí pokožku hlavy, nejlépe však jednou denně. Podpoříte tak krevní oběh, zbavíte pokožku odumřelých buněk, které mohou ucpávat vlasové folikuly a podpoříte růst vlasů.

Regeneraci vlasů napomůžou i bylinky. Po mytí vlasy neoplachujte obyčejnou vodou, ale bylinnými nálevy. Bylinná voda pomáhá odstraňovat zbytky šamponu, obnovuje PH na temeni hlavy, klidní podráždění od teplé vody či chemie obsažené ve vlasové kosmetice a dodává vlasům lesk. K péči o kštici se nejčastěji užívá heřmánek, měsíček, kopřiva či březová míza nebo list. Příprava bylinného nálevu je snadná: 100–200 g byliny zalijte dvěma litry vařící vody a nechte dvacet minut louhovat. Nálev pak sceďte před látku a po vychladnutí můžete hned použít.
 
Vlasy ale nepotřebují péči jen zvenčí. Vyživovat je můžete i zevnitř. Na trhu se nyní objevuje nepřeberné množství preparátů v podobě výživových doplňků, které tělu dodají potřebné vitamíny důležité pro růst, zdraví a hustotu vlasů.

Reklama