Věřili byste, že se člověk může špatně provedenou koupelí ve vaně dokonce i zabít? Víte, že koupat se například před odchodem do práce, je krajně nevhodné?

Nekoupejte se ráno před odchodem do práce, protože krevní oběh by měl mít po koupeli trochu klidu. Místnost, kde se koupeme, by měla být teplá. Aby se v koupelně nevytvořila pára, která zamlžuje zrcadlo a sráží se jako vlhkost na stěnách, napusťte nejprve na šířku dlaně studenou vodu, teprve pak připouštějte do vany teplou a podle libosti je smíchejte. Teplota koupele by neměla překročit tělesnou teplotu (36,5 až 37 stupňů).

Horké koupele jsou nebezpečné při poruchách krevního oběhu, při chorobách srdce a při křečových žilách. Extrémům, jako je příliš horká nebo příliš studená koupel, se raději vyhněte. Teplota studené koupele je nižší než 25 stupňů Celsia, vlažné 25-31 stupňů, teplá koupel znamená 31-35 stupňů, horkou koupelí rozumíme teplotu nad 37 stupňů Celsia. Kdo touží po přesnosti, ať si opatří teploměr do vany. Nikdy se nekoupejte déle než deset, nejvýš dvacet minut. Méně tu většinou bývá více. Výjimku v tomto směru představuje koupel, kterou chceme docílit následný hluboký spánek: Ta se prodlužuje klidně na 30 minut a do vody přidáváme odvar z meduňky a levandule. Prvních pět minut ležte ve vaně úplně klidně a uvolněně, aby se póry otevřely a všechny účinné látky z vodní lázně mohly proniknout do kůže.

Kdo trpí revmatismem, ischiasem nebo je silně nervózní, měl by používat pouze vlažnou vodou.

 

Po koupeli je dobré vydrhnout tělo ručníkem odspoda směrem k srdci, dokud nás neprostoupí teplo.

 

Pozor – od posledního, většího jídla, by před koupelí měla uplynout alespoň hodinka. Příliš plný žaludek a rychlá, teplá koupel, stála už nejednoho, především staršího, člověka dokonce i život.

Reklama