Martina má spoustu kamarádek. Jen jedné věci se všichni diví: Proč Martina nejezdí s ostatními dětmi na školy v přírodě a na tábory? Kamarádky to mrzí. Vyprávějí jí pak vždycky, kolik si venku užily legrace a aby už konečně příště jela s nimi. Martinu to mrzí taky, ale jakoukoli jinou cestu než s rodiči odmítá.
Jen oni vědí, že se Martina v noci počůrává. Dokud byla předškoláček, nikdo se nad tím nepozastavoval, protože při současném, jak se říká americkém, stylu výchovy mohou mít děti plenky klidně i v šesti letech. „Až bude větší,“ doufali máma s tátou, bude to v pořádku. Ale přišla škola a nic se nezměnilo. Snad se jen zvýšila snaha tento handicap utajit. Návštěva lékaře také nic nevyřešila, a tak celá, napohled tak spokojená rodinka skrývá v sobě obrovskou úzkost, co bude dál…
Enuréza, neboli pomočování, je častým problémem, který postihuje děti, ale dělá starost rodičům. Jako zdravotní problém bývá označována tehdy, když holčičky nezachovávají tělesnou čistotu po pátém a chlapci po šestém roce. Podle odborníků je zhruba u osmdesáti procent postižených dětí příčinou pomočování funkční porucha, může však také jít o zánět, vrozenou vadu močových cest nebo jiný problém. Podmínkou udržení moči je ovládání funkcí svěračů močového měchýře vůli. Při pomočování dochází často k poruše správného vývoje. Ta spočívá v tom, že močení zůstává na nižším vývojovém stupni bez ohledu na věk. Denní pomočování bývá spíš výjimečné, častější je pomočování noční. Léčba při různých organických chorobách močových cest se odvíjí od charakteru základního onemocnění a po vyhodnocení nezbytných vyšetření může být buď medikální nebo operativní. Enuréza však může být také projevem neurózy dítěte. To se například pomočuje při každém větším stresu, při závažné změně životního stylu, po rozvodu rodičů. A ačkoli to mnozí rodiče nechápou, s domluvami a tresty se obtíže jen stupňují. Je to uzavřený kruh.
Prokáže-li se, tak jako v případě Martiny, že nejde o zdravotní problém, přichází na řadu individuální terapie. Základem je zajistit dítěti klidné a pozitivní prostředí, obklopit je láskou, vystříhat se jakýchkoli razantních opatření. Nezbytný je pravidelný režim s vyváženou stravou, s množstvím vhodného pohybu na straně jedné a s dostatkem spánku na straně druhé. Důležité je pravidelné denní cvičení zaměřené na posilování břišních svalů a ovládání svěrače močového měchýře. Zatímco během dne dopřáváme dítěti hodně tekutin, na noc jejích příjem omezíme. Spát by mělo ve vyvětrané místnosti - před spaním by se pochopitelně mělo vyčůrat, vzbudit na čůrání je můžeme ještě zhruba dvě hodiny po usnutí, pak už je necháme v klidu. Pleny větším dětem nedáváme. Nikdy nešetříme chválou, když se dílo povede a dítě je ráno „suché“. Pokud ne, ani tehdy ho nepeskujeme, ale vyjádříme přesvědčení, že příště to bude lepší.
Trpělivost a laskavost - to je ten nejlepší lék na enurézu, kterou nepřinesla nemoc, ale jež má psychickou příčinu. V některých případech pomůže i hypnoterapie, ale o té až zase příště.
Umíte morseovku?
Noční pomočování trápí děti i jejich rodiče. Jak na něj?
Doporučujeme
Komerční tipy
-
Recept na rychlou večeři pro celou rodinu: slaný koláč s rybou I když jídlo milujeme a rády si zavaříme i podle složitých receptů, občas potřebujeme připravit něco rychlého. Vděčné je v takovém případě vše, co lze zapéct. Nejlépe to, co máme vždy po ruce. Třeba rybu, hrášek, brambory a cuketu. Vznikne vyvážený pokrm, který bude chutnat i dětem.
-
Náš TIP: Profi Imuno+Enzym - extra silný na podporu imunity Vážení a milí čtenáři, dovolte abychom Vám nabídli NOVINKU na maximální podporu imunity doplněk stravy Profi Imuno+Enzym. Tento unikátní přípravek jsme vyvinuli společně s českými lékaři, abychom podpořili Vaší imunitu v tomto náročném období.
-
Rozhovor: Ředitelka firmy Kosmetika Capri Ing. Jitka Poláková objevila účinek kozích surovin a vyvinula revoluční produkty s růstovým faktorem v kosmetice Kozí mléko funguje jako mocný prostředek pro dosažení krásné pokožky. Je totiž nesmírně bohaté na aminokyseliny i minerály a obsahuje vzácné mastné kyseliny blahodárně působící na naši pokožku. Ing. Jitka Poláková využívá v recepturách všech svých kosmetických produktů právě účinků kozího mléka, másla, syrovátky, kolostra.
-
Recept na rybu s vlhkou drobenkou inspirovaný Jamiem Oliverem Jemné maso pangase klidně můžeme připravit jen na pánvi a jako přílohu zvolit bramborovou kaši. Někdy ale máme chuť trochu experimentovat. Se zajímavou kombinací přišel kuchař Jamie Oliver. Jeho recept na rybu s vlhkou drobenkou nám nedal spát.
-
Existuje i přírodnější řešení, když ekzém svědí Atopický ekzém trápí 30 % světové populace. Z toho je téměř 20 % kojenců a malých dětí. U 80 % případů se atopie začíná projevovat v prvních měsících života. Na atopický ekzém neexistuje lék. V lepším případě v dospělosti vymizí, ale bohužel existují případy, kdy se s ním pacient potýká po celý život.
-
Už vás někdy napadlo smíchat tvaroh s jogurtem dohromady? Kombinací vznikne vyrovnaná a harmonická chuť s energií tvarohu a elegantní lehkostí jogurtu. Tvaroh zjemněný jogurtem ztrácí svoji přirozenou nakyslost, ale stále je přiměřeně hustý, aby nestekl ze lžíce a krásně se rozplynul na jazyku. Navíc je plný bílkovin a obsahuje prospěšnou bifido kulturu.
-
Doporučujeme: Profi Imuno+Enzym - extra silný na podporu imunity Vážení a milí čtenáři, dovolte abychom Vám nabídli NOVINKU na maximální podporu imunity doplněk stravy Profi Imuno+Enzym. Tento unikátní přípravek jsme vyvinuli společně s českými lékaři, abychom podpořili Vaší imunitu v tomto náročném období.
-
Testujeme: Medistus® Antivirus – pastilky umí vytvořit ochrannou bariéru na sliznicích ústní dutiny a tím úspěšně bránit vniknutí virům a bakteriím V současné době je nutné chránit se před viry a bakteriemi. Už jsme si zvykli, že musíme dodržovat hygienická opatření, nosit roušky a neustále sahat po dezinfekčním gelu na ruce. Měli jsme v redakci možnost testovat zajímavou novinku, která krásně doplňuje ochranný štít našich možností, jak se bránit před nechtěnými viry. Jedná se pastilky Medistus® Antivirus, které umí vytvořit ochrannou bariéru na sliznicích ústní dutiny a tím úspěšně bránit vniknutí virům a bakteriím.
-
Do Bulharska nejen k moři, ale i na pořádnou lyžovačku Lyžujete rádi? Bohužel v této nelehké době jsou téměř všechna lyžařská střediska v Evropě zavřená nebo vyžadují testy. S námi můžete bez obav vyrazit do Bulharska bez nutnosti testu na koronavirus nebo karantény. Dnes vám přinášíme tipy do bulharského střediska Bansko.
-
Problémy s klouby? Na pomoc přichází ověřená kyselina hyaluronová Bolavé klouby, vazy a šlachy. Bolesti, které se objevují i při běžném pohybu, umí znepříjemnit každodenní život. A trápí lidi bez rozdílu věku a pohlaví. Dobrou zprávou je, že problémům s klouby se dá předcházet. Čeští vědci vyvinuli kloubní výživu pro lidi, která se svojí silou vyrovná produktům, které byly dosud dostupné jen ve variantách pro zvířata.
Nový komentář
Komentáře
byly doby, kdy jsem ji uměla
sifry a tomu podobne neumim
nepříjemná záležitost
tak to je opravdu problém
Ťapina: ale jinak, tohle tvrdi i nekteri lekari, jenze ja vazne nevim, pros bych byvala mela snad pulrocni dite nutit na nocnik, jak se driv delavalo
Ťapina: to pry neni, to spis rodice nuti ty starsi, aby je driv odkladalil, protoze je s nimi vic prace, detem je to jedno
Jestli to není těma moderníma plenkama, že se děti teď tak dlouho počůrávají.
Landriel: dva roky? To je jeste v pohode.
tohohle problému se taky bojím, tím spíš, že ve dvou letech ještě naše
nechodí sama na hrnec. Prostě nemá vůbec snahu si tohle hlídat, má pořád na práci spoustu důležitějších věcí. Pořád doufám, že se to ještě zlepší, ale ten červíček obav už ve mně hlodá...
Náš maldší syn se taky ještě v noci počůrává, pravda, ještě mu nejsou ani čtyři, ale zatím taky nepozoruju žádné zlepšení.
Je to velký problém, důležité je, aby rodiče věděli, že to zlobou niajk nezlepší.