Není člověk ten, aby se zavděčil lidem všem. Co se líbí jednomu, druhý naopak odsuzuje. A jak jsme na tom my samy vůči sobě? Umíme se na sebe podívat sebekriticky? Umíme si přiznat chyby, které děláme, umíme si přiznat špatné povahové vlastnosti, které máme? No, uvidíme…

Pokud někdo řekne, že je sám se sebou spokojený, nemá žádné špatné vlastnosti, ve všem je dokonalý a nikdy nešlápl vedle, tak to mu nevěřím. Dokonalý je jen robot, ne člověk. A kdo by chtěl svět umělé inteligence?

K lidem patří i nějaké ty špatné vlastnosti, záleží však také na tom, zda si je dokážeme přiznat, pracovat s nimi a případně je zlepšit.

Pokud chci po někom, tedy po vás milé-ženy-in, abyste byly samy vůči sobě kritické, měla bych zažít v prvé řadě sama u sebe.
Takže jestli já dokážu být sebekritická?
Myslím, že dokážu.

sasa

Uvědomuji si, že mojí špatnou vlastností je tvrdohlavost a umanutost. Většinou musím mít poslední slovo, a i když už v závěru tuším, že nemám tak úplně pravdu, přiznám to až později a je mi to pak líto.

Také jsem náladová. Většinou se pořád směju a mám dobrou náladu, jsou však i dny, kdy prostě najednou nekomunikuju. „Co je ti?“ „Nic, mám jen blbou náladu.“ Ale ti ostatní přece nemůžou za to, že mi něco přelítlo přes nos, jak se mají chudáci ve mně vyznat, když přestanu zničehonic mluvit.

Taky jsem žárlivá. Ne taková ta úplná stihačka, ale myslím, že žárlím dost. Ale zas... kdo nežárlí, nemiluje. :)

A co bych ještě na sobě zkritizovala? Slabou vůli. Takové to: „Budu pravidelně cvičit, nebudu jíst čokoládu, budu chodit do práce jen pěšky,“ mi obvykle moc dlouho nevydrží.
Se sportem kamarádka nejsem, čokoládu miluji a do práce jezdím autem nebo tramvají.

A můj nejhorší, celoživotní problém je, že většinou všude chodím „po ránu“ pozdě. Odpolední a večerní schůzky jsou v pohodě.
Ale vstát ráno přesně na čas, to se mi nedaří. Zaspávala jsem do školy, zaspávala jsem, když jsem vodila děti do školky, zaspávám do práce... Že by to byl důsledek dlouhého ponocování?
No vidíte, další špatná vlastnost.
A už toho raději nechám, nebo se mnou nebudete kamarádit. :)

Téma dnešního dne: Sebekritika

  • Umíte být sebekritická?
  • Co byste sama na sobě změnila?
  • Umíte přijímat kritiku od druhých?
  • Umíte se omluvit?
  • Co považujete za svoji nejhorší vlastnost?
  • Řídíte se pravidlem: Nečiň  jiným, co nechceš, aby činili oni tobě…?

Pokud se na sebe umíte podívat i kritickýma očima
pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu ze čtenářek odměníme luxusní kávou Carte Noire.

kava

Reklama