Žijeme v otevřené společnosti, která má názor na všechno a nebojí se otevřeně diskutovat o ničem, ale vlastní tělo je nám někdy velmi vzdálené. Alespoň to ženské. Proč nejsou ženy hrdé na své pohlaví a nedokáží o něm otevřeně hovořit, jsme probíraly s psychoterapeutkou Karin Řehákovou.

Setkaly jsme se při debatě o ženské intimní hygieně, kde jsme si povídaly o tom, jak ženy nazývají svůj klín. Tedy spíš nenazývají. Proč tomu tak je?
Jako Evropanky máme neoddiskutovatelný bonus v tom, že lze o intimitě v naší společnosti mluvit a není toto téma tabu.  Největší vliv, jak vnímáme své tělo s jeho potřebami, samozřejmě zásadním způsobem ovlivňuje rodina, ve které vyrůstáme. A pro nás ženy je v tomto ohledu důležitý zejména vzor, který nám poskytuje naše matka. Pokud máme štěstí na matku, která má zreflektovanou vlastní sexualitu a tudíž i své zdravé ženství, výrazně tento fakt ovlivňuje kvalitu našeho budoucího ženství a našeho sebeprožívání. Samozřejmě na naši „pohlavnost“ má vliv i náboženství. Avšak ráda bych připomněla, že i v době, kdy byla tato témata tabu a žena byla označována jako „tvor nečistý“. Jistý Šalamoun ve své básni popisoval ženský klín jako voňavou zahrádku.

nakedJe osvěta v tomto ohledu dobrá?
Dobrá? Naprosto důležitá a nezbytná! Je smutné, že umíme perfektně ovládat různá technická zařízení, ale naše těla a duše, se kterými žijeme celý život, zůstávají opomíjeny a nikdo nás nevede k tomu, abychom si naplno a s láskou samy sebe užívaly. Témata mužství a ženství si v praxi lidé hledají sami, ať už pomocí esoterie či psychoterapie. Je těžké zbavovat se pocitů nedostatečnosti a mindráků, které často vznikají v dětství. Vzhledem ke smutnému faktu, že máme jen jeden život, je naším úkolem ho prožít co nejlépe a nejšťastněji.

Generace našich maminek měly pocit, že o vagíně se tedy rozhodně nemluví. Když ale koukneme do historie, ženské pohlaví rozhodně nebylo úplně tabu, že?
Již jsem zmínila Šalamouna, stačí zapátrat v historických románech, beletrii... Sexualita k nám prostě neoddělitelně patří, nejen jako prostředek další reprodukce a zachování lidského rodu, ale jako příjemná párová intimita, to co se vzletně nazývá splynutím těl i duší.

Jak to mají muži? Ti asi nejsou tolik stydliví?
Zikmund Freud - zakladatel psychoanalýzy by asi radostně zatleskal. Jeho teorie o tom, že žena je celoživotně frustrována tím, že nemá pohlavní úd, se zde bohužel nabízí. :-)

Muži jsou v tomto směru jiní. Teď zcela pragmaticky. Povšimněme si rozdílu na mužských a ženských toaletách... Dokážete si představit, že vykonáváte svou malou potřebu vedle cizí ženy bez zástěny? Muži jsou na svůj pohlavní úd náležitě pyšní (s přihlédnutím k jejich potřebě se poměřovat v délce údu a soutěživosti chlapečků, kdo dál dočůrá...) Je to fenomén, jak pyšně své pohlaví nazývají. Máme se od nich opravdu co učit.

Myslíte, že funguje propojení mezi naší psychikou a fyzickými obtížemi?
Rozhodně ano. Těla nám symbolizují ve fyzické rovině to, co žijeme (nebo naopak zanedbáváme) v rovině psychické. Naše těla jsou velice moudrá, bohužel je začneme vnímat až ve chvíli, kdy se vytvoří symptom. Nemoc je často zprávou o tom, že je potřeba pobýt sami se sebou a změnit zavedený scénář našeho prožívání.  Naše racionální složka je naším kormidlem, které nás ale může navést do zrádných hlubin.

Podobně asi je to s naší plodností, že?
Ano. Dlouhodobě jsem spolupracovala jako terapeut v různých rodinných centrech pro náhradní rodičovství. Zažila jsem mnohokrát, že žena otěhotněla až po adopci či přijetí dítěte do pěstounské péče. Stres, napětí a pochybování o svém ženství není úrodná půda pro početí. Často se tam objevovala právě témata špatného vzoru z primární rodiny a nedostatečného přijetí ženské role jako takové. Pochyby, nejistota, … A rozhodně bych nepodceňovala genetické vlivy. Příroda je opravdu moudrá.

Součástí našeho setkání byl i váš test, kdy každá z žen napsala tři pojmenování své vagíny, které ji přišly řekněme přijatelné. Padaly různé názvy. Jaké byly vaše favoritky?
Tak to mi udělalo obrovskou radost. Jsme různé osobnosti a v odpovědích se krásně potvrdilo, že i název, pokud je použit ve zdrobnělince a je pronesen s touhou a mazlivě umožnuje používat i ty názvy, které jsou pro mnohé ženy vulgární. Názvy květin jsou krásné, ale mým favoritem se stala LASKONKA!

  • Obsahuje vše - Lásku k našemu pohlaví - co nás definuje jako ženu, laskání - ke kterému je naše ženství určené a stvořené a sladkost intimního splynutí.
  • Laskejme své ženství, vyžadujme, aby se o našem pohlaví mluvilo s obdivem, úctou a dopřávejme si pro ně jen to nejlepší a kvalitní.

Bc. Karin Řeháková, speciální pedagog, psychoterapeut, arteterapeut

http://karinrehakova.cz/

Bc.Karin ŘehákováVe své soukromé praxi se specializuje na interpersonální (mezilidskou) komunikaci a řešení partnerských a rodinných vztahů. Jako lektorka tvoří a vede semináře zaměřené na dovednosti partnerské komunikace, posilování ženského potenciálu a jeho využití v pracovní, osobní, partnerské a rodinné oblasti.

·         Dlouhodobě spolupracovala v sociální sféře (spolupráce se středisky Náhradní rodinné péče, vedení terapeutických skupin pro rodiče, arteterapeutická činnost s rodinami se dětmi v NRP). Jako lektor dále spolupracuje s l neurologickou klinikou FN Praha a komerčními subjekty (odborné semináře - např. reklamní agentury, bankovní sektor, management firem)

·         Od roku 2005 působí jako konzultant pro sociálně a zdravotně znevýhodněné klienty v sociální firmě Modrý Domeček (nezisková organizace OS-Náruč) Řevnice. Příjmový a klíčový pracovník, vedoucí výtvarného atelieru

Publikační činnost:

·         Autorka metodiky „Arteterapie s rodinou s dětmi v NRP“

·         Spoluautorka metodiky „Přípravy pro budoucí náhradní rodiče“(příprava žadatelů o NRP)

·         Spoluautorka metodiky pilotního projektu Psychosociálního výcviku pro děti opouštějící DD.

Pojďte s námi o tom ZDE diskutovat! Zajímá nás váš názor.

Pět čtenářek odměníme balíčkem s přípravky Idelyn® Beliema.

Dejte svůj hlas nebo vložte svůj návrh na jméno: Podívejte se na inspirativní video a navrhněte nejlepší označení pro vaginu – hlasujte zde: https://cz.findthename.eu

Čtěte také:

Reklama