Když jsem byla malá, ještě mi maminka nemohla koupit boty se suchými zipy. Boty byly buď s tkaničkami nebo se zipem, občas s nějakými cvočky. Nebo s gumou jako cvičky. Vázání tkaniček tedy nebylo ničím neobvyklým. Nedávno jsem seděla s kamarádkami, co mají děti ve věku první základní stupeň školy.

Bavily jsme se o všem možném, taky padla otázka:

Kdy děti učit vázat si tkaničky?

tkaničkyVzpomínám si, že když bylo mému mladšímu synovi 3 nebo 4, ptal se mě pediatr, zda si zavazuje tkaničky – bylo to při nějaké preventivní prohlídce. Určitě jsem ho v této době vázat tkaničky učila, tak jsem mu to odsouhlasila. Albert to uměl – sice mu to s malými prstíky zezačátku moc nešlo, ale naučil se to.

Na našem babinci se ale ukázalo, že většina dětí maminek, co seděly u stolu, tkaničky vázat neumí, protože je to otravné a vlastně to ani nepotřebují, protože mají jen boty na „sucháč“.
Je pravda, že i mé dítě má boty na „sucháč“ a nedávno jsem zjistila, že tkaničky vázat zapomněl. Koupili jsme tedy tenisky na tkaničky a po jeho menším zdráhání je začal nosit a tkaničky přestal řešit, normálně je zavazuje.

Překvapilo mne ale, že opravdu někdo to neřeší. Vázat tkaničky by přece mělo umět každé dítě, a to ještě než jde do školy. Přijde mi, že to patří mezi základní dovednosti dítěte.

Nebo se mýlím? Co si o tom myslíte?

Reklama