art

Tenhle titulek je hodně nadsazený, protože to, co vytvářím, bych si netroufla za umění považovat. Nejsem ani malíř, ani módní návrhář, ani sochař, ani architekt. Ale do všeho tak trochu fušuji. Pro nezasvěcené. Vystudovala jsem scénografii, což je výtvarný obor, který se zabývá navrhováním scén a kostýmů. Studuje se na Divadelní fakultě a její absolventi se uplatňují i v televizi a u filmu.

Mezi odbornou veřejností se vedou diskuze o tom, jestli je to vůbec umění. Dílo (výtvarný návrh), které vytváří scénograf, totiž divák nikdy nespatří. Vidí jen konečný produkt – „kulisy“ nebo kostýmy, které jsou vlastně kolektivním dílem (do jehož podoby zasahuje režisér, více či méně šikovní realizátoři, herci) a od originálu se může dost často lišit. Proto se možná vymyslela mezinárodní výstava Pražské Quadrienále, na které se mohou scénografové svými původními díly pochlubit.

Což o to, některé návrhy mohou být velice estetické a daly by se pověsit i na zeď jako obrazy, což mnozí mí ješitnější kolegové dělají, ale bez konfrontace s realizací jsou dost klamavé.

Jak se říká: „Papír snese všechno.“ Někdy až žasnete, z čeho všeho se dají kostýmy vyrobit. Fantasmagorické kreace ze dřeva, z papíru, z plastu, nebo dokonce ze železa si v ničem nezadají s výtvory bláznivých módních návrhářů haute couture.

Rozdíl je vtom, že modelky se jednou projdou po mole, a tím to hasne. V kostýmech se musí herci pohybovat, projevovat emoce, mluvit, tančit, a dokonce zpívat. A proto vám do toho (po právu) také pěkně „kecají“ a nutí vás ke kompromisům.

Operní pěvci a „baleťáci“ jsou na oblékání vůbec nejhorší. Jedni vás převálcují argumentem, že v tom nemůžou zpívat, druzí, že jim to či ono brání v pohybu. Takže kostýmní výtvarník musí být navíc dobrý diplomat, ale i improvizátor. To když máte představu, jak by měla vypadat třeba Rusalka, a pak vám přijde metráková dáma, musíte si s „tím“ nějak poradit. A hezký obrázek před ní raději schovat.

Scénografie je vlastně taková hra, jejímž cílem je převést do trojrozměrné podoby svou výtvarnou představu a nestydět se pod to podepsat. A to je někdy také pěkné umění.

Jaký je váš vztah k umění? Který druh umění vás oslovuje? Kdy jste byla naposledy na výstavě? Na které? Chodíte na koncerty? Do divadla? Který žánr je vám nejbližší? Co jste viděla a můžete doporučit?

Koketujete vy sama s uměním? Malujete? Modelujete? Vyrábíte šperky? Fotografujete? A co vaše děti? Myslíte si, že mají nadání? Tak se pochlubte a pošlete fotografie nebo nám o tom napište.

Šanci vyhrát bude mít každý. Každé tři hodiny losujeme jeden příspěvek, který odměníme kosmetickou maličkostí.

Vlasy

Autorce nejlepší ho příspěvku pošleme tuto krásnou publikaci o vlasech.

Napište nám na dnešní téma nebo pošlete fotografie svých výtvorů na:

redakce@zena-in.cz

Reklama