Marie K. Matoušková je jedním z několika autorů, kteří se tento rok opět rozhodli podělit se o svá díla s veřejností a připojili se ke kulturnímu projektu e-moc-e. Ten si klade za cíl propagovat nekomerční uměleckou tvorbu v ČR a SR a motivovat talenty, aby ukázali svá díla  i ostatním. Tvorba paní Matouškové vychází z potřeby daný okamžik nebo prožitek přenést na papír. Jednou je to západ slunce nad Amazonkou v Peru, jindy zachycení prožitku z vize. Její pastely a křídové kresby mohou působit tématicky i stylově rozdílně, avšak jedno mají vždy společné – nechybí jim emoce.

„Mé kresby vychází zevnitř, proto mají pro mne osobitou hodnotu. A pokud udělají radost ještě někomu jinému, byť i jen jednomu člověku, potěší mne to,“ přistupuje ke své tvorbě Marie Matoušková. Kritice svých kreseb se nebrání, necítí se být umělkyní. Občas vás může překvapit neobvyklý tvar mušle či obrovský pastelový květ, který je jakoby  zrcadlově rozpůlený. „Zachycení prožitku nemusí nutně kopírovat realitu, mnohem důležitější je pokusit se ten pocit vyjádřit co nejvěrněji. Někdy ani dokonalý obraz nemusí vyvolávat u diváka žádnou odezvu.“

Marie Matoušková se věnuje téměř 15 let technikám reiki, regresní terapii a meditacím. V poslední době se soustřeďuje především na šamanské a systemické konstelace. Je mimo jiné autorkou knihy „Arco Iris – Cesta duhy, cesta hada“, v níž zachytila svoji cestu do Peru. Popisuje v ní vlastní zkušenosti s rituály a tradicemi amazonských šamanů i svou cestu za poznáním sebe sama.

Projekt e-moc-e:

Kulturní projekt e-moc-e vznikl v roce 2006. Je otevřen všem, kteří se uměním neživí, v oborech malba/grafika, foto, poezie, hudba. Od března 2007 se mohou noví autoři přihlašovat se svými díly do internetové galerie www.e-moc-e.cz a získat tak možnost vystavovat v Praze, Brně či Bratislavě v rámci kamenných výstav, workshopů a koncertů FESTIVALU EMOCÍ v září tohoto roku. O těch nejúspěšnějších opět rozhodne hlasování veřejnosti v internetové galerii. Tvářemi projektu se opět staly herečka Chantal Poullain a vicemiss ČR a herečka Kateřina Pospíšilová.

Reklama