Meditace není něco, čím by se měli zabývat jogíni, milovníci alternativních směrů nebo třeba terapeuti. Umění meditace by měl ovládat každý. Je to totiž neskutečně prospěšné pro naše zdraví, soustředění, schopnost zvládat stres a nemít předčasně zbytečně moc vrásek. Navíc, trápí-li vás nějaké zdravotní potíže, na vině může být dost dobře psychika, která bývá jedním z nejčastějších důvodů.
Sama za sebe mohu říci, že mi meditace dala velkou dávku klidu do života. Jsem nervák a stresu podléhám velmi snadno. Vstávám brzy, celý den pracuji, učím a domů se večer vracím dokonale vyšťavená. Přestože dělám to, co mě naplňuje a nesmírně baví. A pokud toho mám nad hlavu, nejen v práci, začíná mě bolet žaludek, tvoří se mi atopický ekzém na obličeji nebo nemůžu dýchat. A tak jsem místo braní pilulek na zklidnění vyzkoušela umění meditace. Nebylo to nic jednoduchého, ale výsledek rozhodně stojí za to. Zenového klidu jsem sice ještě nedosáhla, pravděpodobně na tuto metu nikdy nedojdu, ale meditace mi dala hodně. Klid a mír v hlavě, lepší rozhodování i kvalitní dýchání. Zkuste také vykročit z hektického kolotoče a začněte meditovat. Sami.
5a816b3a605c7obrazek.png

Jak se naučit meditaci

 1. Najděte si své místo i čas
  Dejte meditaci pravidelnost. Neměla by to občasná záležitost, naopak byste si měly vybrat den/dny a čas, abyste dosáhly maximálních výsledků a benefitů, které meditace přináší. Tím, že si určíte, kdy se meditování budete věnovat, si navykne i vaše tělo.
  Čas by to měl být takový, kdy je nejmenší šance, že vás někdo vyruší. Tzn. než se probudí děti nebo naopak když už jsou ve školce nebo škole, ráno před prací... Jedním z nejvhodnějších časů pro meditaci je brzy ráno při východu slunce nebo ihned po probuzení. V tuto dobu je ještě vaše tělo i mysl dokonale klidné.
  Místo by mělo být tiché a klidné. Bohatě vám ale postačí posadit se například v ložnici na pohodlný polštář nebo podložku, zkrátka tam, kde vám je doma nejpříjemněji.
 2. Vhodná pozice
  Meditace se nejčastěji provádí ve zkříženém sedu na zemi. Páteř by měla být rovná, ramena byste měly držet od uší a lopatky u sebe. Pokud by pro vás ale byla představa dlouhého sezení a držení rovné páteře nepříjemná, opřete se o zeď. Posadit se také můžete do pozice lotosového květu, ruce si složte do klína nebo si spojte ukazováčky s palci a otočte dlaně vzhůru.
 3. Nezapomínejte dýchat
  Dech je nesmírně důležitý a je třeba si jej během meditace uvědomovat. Pozorujte jeho plynutí, vnímejte hluboký nádech a hluboký výdech. V žádném případě během meditování nezadržujte dech.
 4. Mysl toulavá
  Ze začátku meditace nebude nic jednoduchého a pravděpodobně vám bude „ujíždět“ mysl do práce, k domácím povinnostem nebo do školy. Proto to nevzdávejte hned po prvním sezení, ale dejte tomu dostatek času. Dobrým pomocníkem může být meditační hudba – šum lesa, zurčení potoka nebo zvuky moře. Zaměřte se také vědomě na svůj dech a tělo.
 5. Chytré aplikace
  A protože žijeme v moderní době, máte nespočet možností meditovat za pomocí chytré aplikace ve vašem telefonu. Doporučujeme Mindfulness, Calm, Headspace, Buddhify nebo třeba Smiling Mind.

5a816b2abf2d7obrazek.png
Také si přečtěte:

Reklama