plastic

Minulý víkend jsme si pořídili k bazénku umělý trávník. Předcházely tomu bouřlivé domácí diskuze a zjišťování možností. Sám jsem původně prosazoval normální travní koberec, ale nakonec jsem ustoupil. Přesto musím dopředu říct, že umělý trávník normální trávu v mých očích nenahradil, jde jen o rozumný kompromis.

Vzhled

Tohle je jeden z hlavních důvodů (další byly, že takový trávník nedýchá a je tak nějak proti přírodě), proč si myslím, že umělý trávník je tak trochu špatně. Dá se sice pořídit poměrně lacino, ale laciné kousky vzhledem neuspokojí - je na nich vidět, že jsou umělé. Pořídíte i umělou trávu s delším chlupem (asi pěticentimetrovým), která vypadá jako opravdová, jenže tam se na metr trávníku dostanete k 500 korun, což už je o zvážení.

Druhy

Umělou trávu lze rozlišovat na dva druhy podle chlupu a dva druhy podle spodní části. Pokud umělou trávu pokládáte na hlínu, stačí vám vespod levnější varianta bez gumových kuliček, které slouží k dobrému odvádění vody, položíte li trávu na beton či dlažbu. Chlupy jsou buď textilní (jemné jako normální koberec - vzhledově moc trávu nepřipomíná), nebo plastové - zde záleží na délce sestřižení a na barvě, ale delší chlupy dobře nabarvené vypadají vážně dobře, my jsme koupili nižší sestřih s výraznější barvou, takže tráva vypadá spíše jako mech.

Jak se po ní chodí?

Chodit po umělém trávníku bosky je docela příjemné, plast je jemný a při došlapu imituje skutečnou trávu, u delších chlupů není opravdu žádný problém, u kratších nedoporučuji lehat si na ni jen v plavkách, protože kůže na těle je jemnější než na chodidlech a tráva trochu píchá.

Cenové rozmezí

Zatímco normální trávník seženete za metr čtvereční v rozmezí od nějakých 30 korun za vysetí semene, přes asi 110 až 160 korun za pravý travní koberec, až po zhruba 180 až 200 korun za drnování, u umělého travního koberce se dostáváte na cenu od 70 korun za metr až k nějakým 500 korun. Ovšem, tráva žije z vody, jak mi vysvětlila zahradnice z našeho domu, tedy je potřeba ji v teplých měsících aktivně stále zalévat, jinak uschne, a samozřejmě je potřeba ji pravidelně sekat - tedy k nákladům na pravý trávník je potřeba přičíst i další údržbu, která není zrovna levná.

Slehává, nebo ne?

Ano, i umělý travní koberec slehává, teď tedy mluvím o plastovém chlupu, protože textilní je tak krátký, že k slehnutí prostě nemá šanci. Prodejce tvrdil, že trávník slehne na zatěžovaném místě asi po roce a půl až dvou letech.

Proč umělý trávník?

My jsme se rozhodli, že na tak malou plochu a krátkou dobu, po kterou zde trávník nejspíš bude, nemá smysl pořizovat trávník pravý. Navíc máme hodně suchou půdu, a ačkoli existují i travní směsi do sucha, nejsme na chatě tak často, abychom mohli pravidelně zalévat. Volba tedy byla jasná, plocha je krásně zelená, i když na druhý pohled působí maličko uměle...

Pořídila byste si umělý trávník, nebo vám to přijde proti přírodě?

Reklama