saty.jpg

Sylvie Facon, designérka jedinečných šatů, vytvořila velmi unikátní styl, který se liší od všeho ostatního. A to zejména díky mnoha talentům, kterými oplývá – malbě, vyšívání a textilnímu designu. Návrhářka sídlí ve Francii a ve svém díle kombinuje vyšívání, korálkování a malování. Výsledkem její práce jsou jedinečné oděvy, které vypadají jako umělecká díla. Vzhledem k úrovni detailů na všech jejích magických šatech není překvapením, že jejich výroba zabere stovky hodin. Jde o mravenčí práci, ale výsledek rozhodně stojí za to!

Sylvie svými ilustracemi ozdobí jemné látky, jako jsou tyl a hedvábí. V jedněch šatech například vyrůstá z živůtku zahrada fialových květů, které se linou až na ramínka. Další představuje malbu scénického místa, která je díky prošívání a korálkování působí trojrozměrně. Jiné zase mají sukni z listů knih a další porůstají jehličím nebo vlčím mákem.

FotoJewett.jpg
Foto: Profimedia

Živůtek, který je obvykle nejvíce propracovaný, je sladěný i se sukní pod ním. Designérka musí vybrat barvy, které spolu budou perfektně korespondovat a vytvoří dobrý přechod z jedné sekce do druhé. Celek pak tvoří dechberoucí scenérie.

Oblíbenou tkaninou návrhářky je krajka. Díky svým vlastnostem nabízí mnoho využití a umožňuje ilustrovat její „plátna“. Sylvie Facon čerpá inspiraci z přírody, vegetace a květin. Zajímá se o prerafaelitské malířství a snový vesmír příběhů. Krajky rostlinného stylu jí poskytují celou řadu motivů, které rezonují s jejím tvůrčím vesmírem – květinové motivy růží, pivoněk, tulipánů nebo kosatců, v rozkvětu, v poupěti nebo v kytici; motivy listí, trávy a lián uspořádané do rytmických kompozic…

Co je prerafaelitské malířství?

Prerafaelité byli především skupina anglických malířů, ale taktéž kritiků a básníků, kteří působili v polovině 19. století. Nazývali se bratrstvem Prerafaelitů. Toto uskupení bylo založeno tajně v roce 1848 v Bloomsbury v Londýně. Jejich vzorem byl realismus italského quattrocenta. Usilovali o návrat k bohatým detailům, intenzivním barvám a komplexním kompozicím italského umění Quattrocento .

FotoJeret.jpg
Foto: Se souhlasem Sylvie Facon

Zdroje: WikipediaSylvie Facon, Instagram/Sylvie Facon