Dobrý večer už v poledne,
bohužel jsem u počítače jen přes den, takže se nemohu zůčastnit večerní zábavy. Nicméně téma mě velmi zaujalo, takže posílám s předstihem svůj příspěvek s vědomím, že případnou diskusi si přečtu až zítra :-(

Fotografie a fotografování mě zajímají už od doby, kdy jsme s tatínkem vyvolávali první fotky z chaty, přes můj první foťák Vilija za 300 Kč (našetřených z kapesného a brigády) až po dnešek kdy s přítelem každoročně vytváříme z toho co nafotíme kalendář s obrázky 30x30 cm (máme digitální a klasickou zrcadlovku Canon a pereme se o objektivy a filtry :-)).

Akty jsou pro mě zatím jen málo probádanou oblastí, ale nějaké zkušenosti už mám. A taky nápady, ale s realizací je to horší ;-). Posílám v příloze dva poměrně abstraktní akty, které vznikly naší osvědčenou spoluprací kdy já řeknu "jé, to by byla zajímavá fotka" a drahoušek to zrealizuje (popravdě, tady bych nemohla fotit ani kdybych chtěla  :-)). Jen mi řekněte, kdo je pak autor. Takových fotek máme vícero a některé velni povedené.

Další zkušenost mám s fotografováním mužského aktu (neříkejte že je ženy se vyplatí ztvárňovat), ale obrázek Vám neukážu, neb mi to objekt zapověděl. Prý by se mu v práci smáli. Pak mám dělat umění ;-). Řešila jsem tehdy problém jak ilustrovat osobnost dotyčného a přitom udělat obrázek zajímavý a decentní. Samozřejmě jsem zvolila černobílou variantu a jako první rekvizitu kolo. Představte si chlapa s dobře vypracovaným tělem jen v helmě a cyklistických rukavicích jak sedí na kole, noha směrek objektivu pozvednutá na šlapce  a světlo měkce vyrýsovává napjaté svaly... tak to se mi nepovedlo, nemám totiž ateliér a v malém bytě jsem nedokázala vytvořit patřičný úhel a pozadí (malá plachta).

Nakonec jsem vytvořila fotku muže v podřepu, jednou rukou se opírající o zem mezi koleny a druhou rukou si mudrlantsky podpírající bradu. Tahle byla nakonec uznána a umístěna na hrneček který ji ukáže až po nalití horkého nápoje. Jak se foto líbilo obdarované, nemám zpráv. Chápejte, nemusí se dozvědět, jak obrázek vznikl. :-)

Jak už jsem předeslala, mám takových fotografií v hlavě několik. Třeba nahá žena se vztaženými pažemi ve víru opadávajících třešňových květů a lehké mlze (ale pořádná ženská, žádná vyholená vyzáblina). Nebo muž a žena v objetí, společně kousající do jablka. Žena natažená na bílé posteli na bříšku, ruce složené pod hlavou se blaženě usmívá ze sna a na zádech se jí stejně blaženě rozvaluje černá kočka. Jediný problém je, že nemám odvahu pátrat po tom, co už bylo nafoceno, abych nezjistila, že si jen promítám již viděné a vlastně tak nevědomky kopíruju něčí originální nápad.

Bohužel už se mi několikrát stalo, že jsem kompozici velmi podobnou mé objevila v nějakém starším kalendáři plném úžasných fotek renomovaného fotografa. Mám ráda decentní akty, ale ty ostatní (provokující) mě neuráží. Jen nenalézám potěšení z jejich prohlížení, zejména vytištěných na laciném papíře a křiklavě barevných.

To je tak asi všechno. Hezký večer a dobře se bavte.

Eliza


Milá Elizo,

díky moc za fotky i za nápady, žena s kočkou už určitě někde byla, ale jinak nevím.:-) Rozhodně tohle je na můj vkus abstraktní trochu příliš, i když uznávám kvality. Zejména ta první je dobrá. Jinak já vlastní Nikon D80 a nechápu, co máte na tom Canonu...:-)

A co vy? Odvážíte se také? Co jste nafotili? Pochlubte se nám! Redakce@zena-in.cz!

Reklama