seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Patrick Cikuru Cirimwami pochází z Konga a denně tráví čas u břehu jezera Kivu ve východní části Demokratické republiky Kongo, kde se po kolena brodí plastovými lahvemi a nabírá jich do velkého pytle tolik, kolik unese.

Ve zmíněné oblasti neprobíhá žádný sběr odpadu a všechny odpadky proto končí v jezeře Kivu. Jednak je to velmi neekologické a za druhé přílišné množství odpadků často způsobuje poruchy vodní elektrárny, což má za následek výpadky elektřiny.

Možná se ptáte, jak pomocí plastových lahví umělec tvoří portréty. Dělá to tak, že postupně plast roztaví a vytváří hustou tekutinu, kterou maluje portréty politiků. Tímto činem má odsuzovat jejich nečinnost a laxnost k životnímu prostředí.

„U nás v Kongu už proběhlo mnoho konferencí a meetingů, ale vždy se řešily jiné věci než ochrana přírody. Chci svými činy poslat zprávu a upozornit na to, co se děje. Je potřeba to změnit,” komentuje Patrick.

Umělcovy portréty byly vystaveny v jeho rodném městě Bukavu a jsou na nich politické osobnosti od vůdce pro nezávislost Patrice Lumumby po současného prezidenta Felixe Tshisekediho.

Zdroj: Canada Today, Reuters