Foto: Se souhlasem Jamese Cooka
Britský umělec James Cook tvoří slavná umělecká díla pomocí písmenek a symbolů na starých psacích strojích. Nedávno tento kreativní přístup použil k výrobě těch nejslavnějších obrazů dějin umění. Kromě detailních portrétů vyobrazuje i rozsáhlá městská panorámata.
K vyobrazení historií inspirovaných kousků Cook používá i slova nebo fráze, které s nimi souvisejí. Například reprodukce Johannese Vermeera Dívka s perlou obsahuje slova „perla“, „náušnice“ a „dívka“, která se na listu papíru opakují rovnou několikrát.
Zatímco čitelná řeč tvoří pozadí obrázku, Cook následně začlení další symboly, aby vykreslil tvar hlavy, detaily obličeje apod. Často to znamená přidání více vrstev textu, aby byl vidět zřetelný kontrast mezi tmavou a světlou, což dílo dělá zase o kus realističtější.
Mezi další pozoruhodná díla ze série pojmenované Slavné obrazy napříč historií patří jeden z autoportrétů Fridy Kahlo, při jehož tvorbě umělec pro zvýraznění květů využil i červený inkoust, Mona Lisa nebo mistrovské dílo Granta Wooda, Americká gotika. Podobně jako Dívka s náušnicí obsahují i tyto kusy odkazy na název díla a umělce.
Nový komentář
Komentáře
zajimavé
To jsme si tiskli na počítači v době, kdy se používal "nekonečný" skládaný papír.
Psací stroj ještě pamatuju na první brigádě v 15, myslím tím ten mechanický, ne elektrický. To bylo dílo, něco pokazit, potom pracně aplikovat ten korekční papírek a ještě hrozné kopíráky.
Stokrát mě napadlo, že by ho měli dát do kovošrotu ( byl těžký ), ale že bych na něm mohla tvořit obrázky, to ne.
Zajímavá technika...