blobid0.jpg
Foto: Shutterstock

Nevíte, co dělat s něčím, co už těžko opravíte, ale má to sentimentální hodnotu? Na to přišel umělec Rob Strati, když mu nějakou dobu na stole v roce 2020 ležel rozbitý talíř jeho zesnulé tchyně. Postupem času začal přemýšlet o druzích příběhů obsažených v tomto předmětu, které by mohly být vyprávěny prostřednictvím přežívajících fragmentů. Ty následně pronikly do jeho ateliéru a na prázdný list papíru. Jednoho dne Strati vzal pero a začal pracovat na sérii Fragmented. Začal zkoumat rozbit věci a příběhy, které se z nich mohou vyvinout.

Rob Strati tehdy začal jedním talířem. Dnes má celou dechberoucí série. Zdobené vzory nádobí přetváří do rozlehlých ilustrací, které najdou nový život na prázdné stránce. Každé z děl z této série je založeno na skutečném rozbitém talíři, který Strati umístí na čistý papír. Poté perem doplní to, co chybí. Třeba větrný mlýn, krajinku, zvířata, domy, lidi…

Nevrací však talíři jeho původní podobu. Místo toho pro umělecká díla nachází nové cesty a osvobozuje umělcké prvky z kruhového rámu, kterým byly omezovány. Malba se tak rozšíří na zbytek papíru.

V některých případech to znamená rozpracovat malou část scenérie zobrazenou na talíři a rozšířit ji dál. Příběh z půsvodního obrazu tak dostane nový děj. Například vytvořit jezero poseté čluny, které se rozprostírá do dálky. Nebo také rozmotá zapletené květinové vzory, které talíř lemují. Talíř dostává nový život a zároveň nové dílo oslavuje to původní.

Stratiho můžete sledovat na Instagramu, kde najdete jeho nejrůznější originální kresby.

Zdroje: Instagram/Rob Strati, Rob Strati Fragmented

Reklama