Každá maminka se jistě už v průběhu těhotenství zabývala myšlenkou, jak bude své dítě krmit.

To, že kojení je nejlepší a nejvhodnější strava pro malé miminko, každá matka dobře ví. Většina z nich se tedy rozhodne pro tuto variantu. 
 

Co ale dělat, pokud matka z nějakých důvodů své dítě kojit nemůže?

Ani tehdy není třeba zbytečně si zoufat, nebo se dokonce obviňovat z toho, že maminka své dítě nějak šidí. Mateřské mléko sice nejlépe odpovídá potřebám dítěte a je snadno stravitelné, nicméně umělou výživou dítě také trpět nebude.
V dnešní době je na trhu k dostání několik druhů sušeného mléka, určených pro různé věkové skupiny a respektujících  zdravotní a alergické potíže. To znamená, že pro každé miminko se najde ta nejvhodnější výživa.
Krmení umělou výživou má i několik výhod.

-         maminka vždycky ví, kolik její dítě vypilo

-         této činnosti se může zhostit i třeba tatínek, nebo babička.

-         nemoc, únava a stres, které snižují tvorbu mléka nemají na uměle živené dítě vliv

Při používání umělé stravy je ale nezbytně nutné dodržovat několik základních pravidel. Mezi ně patří hlavně správné dávkování mléka při přípravě a absolutní čistota. Veškeré pomůcky, které používáme, musí být dokonale čisté a sterilizované.
Matka by také měla dávat pozor, aby své dítě nepřekrmovala.
U uměle živených dětí je zároveň vyšší riziko průjmových onemocnění a zvracení. Tomu lze v mnoha případech  předejít právě úzkostlivou čistotou a správnou technologií přípravy mléka.
Dítě by nikdy nemělo dostat mléko, které je ohřívané, nebo skladované v chladničce déle než 24 hodin. Zrovna tak nesmí být dítěti podáno mléko, které bylo uchováváno teplé v termosce. Mohlo by obsahovat nebezpečné bakterie, vyvolávající zažívací potíže.
Pokud si maminka připravuje najednou větší množství mléka, vždy je nutné ho zchladit, uchovat v ledničce a ohřát až těsně před podáním.
Na delší cestu mimo domov je vhodné dát vychlazené láhve s mlékem do přenosné chladničky a posléze ohřát v termosce s horkou vodou.


 


Zdroj:  Velká kniha o matce a dítěti

Autor:  Elizabeth Fenwicková

           

    
Reklama