roller.jpgV důsledku svalového přetížení, nevhodným pohybem, sedavým způsobem života a v neposlední řadě v důsledku stresu dochází k myofasciální bolesti. „Myofasciální bolest je lokalizovaná, v důsledku přílišné zátěže dochází k trvalé kontrakci jednotlivých svalových vláken, která dává vzniknout tzv. spoušťovým bodům. Ty může člověk vnímat jako na pohmat bolestivé uzlíky. Při tlaku na spoušťový bod bývá typickým fenoménem přenesená bolest pozorovaná v jiných částech těla. Obtíže mohou ústit ve svalovou slabost, omezený rozsah pohybu, křeče či poruchu spánku,“ říká fyzioterapeutka Mgr. Eva Juráková z Lékařského domu Praha 7.

Od tohoto typu bolesti pomáhá ulevit právě roller. Jeho použití můžete spojit s cvičením jógy na speciální lekci roller jógy nebo si zkusit ulevit podle následujícího návodu.

 • Uvolnění lýtkového svalu aneb cvik pro běžce
  Tento cvik ocení zejména ti, kteří se pravidelně věnují běhu. „V pozici snožného sedu umístěte válec pod lýtko jedné končetiny. Druhou končetinu můžete přeložit křížem shora a regulovat tak intenzitu tlaku. Dlaně uložte za tělo, vzepřete se na nich a pomalými valivými pohyby přejíždějte lýtkem přes válec,“ popisuje provedení cviku Eva Juráková z Lékařského domu Praha 7.
 • Uvolnění hrudní páteře
  „Lehněte si na podlahu a pěnový váleček umístěte pod horní částí hrudní páteře. Ruce položte na opačná ramena, zvedněte boky od podlahy a pomalu se vrťte sem a tam. Snažte se vyhledat bolestivá místa. Vydržte 60–90 vteřin,“ radí Věra Vojtěchová.
 • Uvolnění napínače stehenní povázky
  Lehněte si na jednu stranu s pěnovým válečkem těsně pod bedry. Vrchní nohu směřujte křížem přes spodní nohu až k podlaze. Při hledání bolestivého místa postupujte valivým pohybem od kyčle ke koleni.
 • Uvolnění přitahovačů stehna
  Lehněte si na břicho a položte jedno odtažené stehno přes pěnový váleček. Pomalým valivým pohybem hledejte a uvolňujte nejbolestivější místa na vnitřní straně stehna. Masáž rollerem provádějte 30–90 vteřin.

Foto: Shutterstock

Reklama