Poranění a úrazy se netýkají pouze vrcholových sportovců. Mohou se přihodit každému, ať při rekreačním tréninku, tak při cestě do práce. Stačí nerovný povrch, špatné našlápnutí, popř. v zimě náledí, a problém je tady. Poradíme, jak nepříjemnostem předejít i jak si nejlépe pomoci od bolesti.

Aulin

Předtím, než si ve fitku dáte pořádně do těla, dopřejte svalům a šlachám chvilku, aby se nejprve zahřály a uvolnily. Začněte vždy aerobním cvičením, například během na pásu či jízdou na rotopedu. Nemusíte zrovna podávat vrcholový výkon, ale myslete na to, aby se celé vaše tělo rozpohybovalo a hlavně rozehřálo. Následovat by měl strečink a důsledné protažení, čímž byste měli předejít možným poraněním. Při sportu se snažte odhadnout své síly, pokud pocítíte únavu, nepřemáhejte se a dopřejte si odpočinek. Na botách nešetřete, zvolte vhodnou a dobře zpevněnou sportovní obuv. Důsledně používejte ochranné pomůcky. Po cvičení nezapomeňte na závěrečné protažení svalů.

Pokud to se sportem přeženete a naložíte si víc, než vaše tělo zvládne, můžete si přivodit natažení či pohmoždění svalu nebo šlachy. Nejčastěji postiženy jsou oblasti nadloktí, lokte, stehna, kolene, kotníku, břicha a třísel. Příznakem pohmožděniny je bolest a otok, jehož rozsah závisí na stupni závažnosti zranění. Dalším častým poraněním je vyvrtnutý nebo pohmožděný kotník. V tomto případě si dopřejte hlavně klid a odpočinek, držte se zásad shrnutých ve zkratce PRICE: Protection (ochrana), Rest (klid), Ice (led), Compression (komprese) a Elevation (zvednutí). Pro zmírnění bolesti a otoku použijte elastický obvaz. Poraněnou končetinu umístěte na vyvýšené místo, kloub chlaďte nebo ledujte.

Jak na rychlou úlevu od bolestí pohybového aparátu?

aulinRychlým a vysoce účinným pomocníkem při prvních příznacích bolesti svalů a šlach je AULIN gel.  Přináší citelnou úlevu od bolesti do několika minut od aplikace při poranění měkkých tkání - jako je podvrtnutí, vymknutí, naražení nebo úraz provázený výronem, dále u poranění a zánětů šlach. U krémů, gelů či mastí proti bolesti závisí jejich účinek na schopnosti prostupu (uvolnění se) léčivé látky do postiženého místa. Aulin gel obsahuje speciální látku transcutol podporující prostup účinné látky přímo na postižené místo. Aulin gel se velmi dobře se roztírá, což ocení zejména pacienti trpící bolestmi zad (velká plocha). Je velmi šetrný k pokožce, nevysušuje ji a nedráždí, je proto rozumné mít jej kdykoliv k dispozici třeba v domácí lékárničce. AULIN gel obsahuje účinnou léčivou látku nimesulid, což je nesteroidní antirevmatikum dlouhodobě doporučované lékaři i lékárníky. Aulin gel je volně prodejný lék dostupný v každé lékárně. Před použitím AULIN gelu si pečlivě přečtěte příbalový leták a postupujte podle uvedených pokynů.

Vymknutý kloub se však nikdy nesnažte sami napravovat, ani s ním jinak manipulovat. Zranění nepodceňujte, mohli byste si přivodit i trvalé následky. Lékaře proto vyhledejte vždy, pokud během tří dní nepocítíte zlepšení, máte horečku nebo pociťujete bolest i při minimálním zatížení kloubu.

Reklama