Slovenský zpěvák Miroslav „Meky“ Žbirka (56) to v dobách totality neměl lehké. Aby uspokojil cenzory a zavřel jim ústa, musel změnit některá slova ve svých písničkách. Teprve pak mohl na pódium. Zpěvák dodnes vzpomíná, jak musel za dob minulého režimu měnit texty svých nejpopulárnějších písniček.

Skladba Biely kvet se kupříkladu takhle jmenovat vůbec neměla. Zpívalo se v ní o černém květu, ale tehdejším mocipánům se potemnělá barva okvětních lístků zdála příliš deprimující a nepoplatná tehdejší době.

Stejně tak i v Atlantidě se měnila slova. Původní kříže vln nahradily sloupy vln. Kříže do tehdejší společnosti zkrátka nepatřily. Refrén této balady proto zní: „Len more cez brány čias ženie na brehy stlpy vln...“

Právě Atlantidu podle některých hudebních kritiků připomíná i další Žbirkův hit s názvem Čo bolí, to prebolí. „Vykradl“ snad „Meky“ svou Atlantídu?

„Je mnohem lepší vykrást sám sebe než někoho jiného. Ale v případě úspěchu této písničky to nechci vůbec řešit. Písnička může mít sourozence, tedy být z podobného těsta, ale byla by velká škoda, kdybych ji nenapsal. Věci se nejlépe hodnotí, když je potvrdí sám život,“ zamýšlí se Miroslav Žbirka.

Kritikům vytřel zrak

V době, kdy se Žbirkova píseň Čo bolí, to prebolí začala hrát v rozhlase, vyjádřil se jistý kritik v recenzi, že si neumí představit, jak by tato skladba mohla bodovat v hitparádách. Za pár týdnů se stala velkým hitem a v rádiích se hraje dodnes.

Dost bylo cestování...

Již řadu let žije se svou rodinou v Praze. Kvůli nedostatku volného času nemá Žbirka tolik času na rodinu, kolik by si přál. Dokonce by rád omezil i cestování, které ještě před pár lety miloval.

„Zprotivilo se mi. Moc rád bych ho omezil, abych měl více času na věci, které mě zajímají. Tedy na komponování skladeb a na rodinu. Snad se mi už konečně podaří být doma častěji,“ přeje si Meky.

Ten, co porazil Gotta

Miroslav Žbirka pochází ze smíšeného manželství, jeho maminka je z Anglie, tatínek ze Slovenska. Zpěvák proto své písně velmi často zpívá v obou jazycích svých rodičů.

Žbirka spoluzaložil skupinu Modus. S ní v roce 1977 získal spolu s Jánem Lehotským a Marikou Gombitovou zlatou Bratislavskou lyru za píseň Úsmev.

Spolu s Lacem Lučeničem v roce 1981 Modus opustili a založili skupinu Limit, se kterou se Meky vydal na sólovou dráhu. V roce 1982 se stal prvním československým Zlatým slavíkem ze Slovenska. Po Waldemaru Matuškovi byl teprve druhý, kdo dokázal porazit Karla Gotta.

Jeho nové výběrové album Like A Hero - The Best Of Miro mělo původně vyjít jen v Německu. Nakonec se ale této kolekce anglicky zpívaných skladeb dočkali také posluchači v Česku i na Slovensku. Cédéčko se na pultech obchodů objevilo v listopadu loňského roku.

Reklama