Skladba Biely kvet se kupříkladu takhle jmenovat vůbec neměla. Zpívalo se v ní o černém květu, ale tehdejším mocipánům se potemnělá barva okvětních lístků zdála příliš deprimující a nepoplatná tehdejší době.
Stejně tak i v Atlantidě se měnila slova. Původní kříže vln nahradily sloupy vln. Kříže do tehdejší společnosti zkrátka nepatřily. Refrén této balady proto zní: „Len more cez brány čias ženie na brehy stlpy vln...“
Právě Atlantidu podle některých hudebních kritiků připomíná i další Žbirkův hit s názvem Čo bolí, to prebolí. „Vykradl“ snad „Meky“ svou Atlantídu?
„Je mnohem lepší vykrást sám sebe než někoho jiného. Ale v případě úspěchu této písničky to nechci vůbec řešit. Písnička může mít sourozence, tedy být z podobného těsta, ale byla by velká škoda, kdybych ji nenapsal. Věci se nejlépe hodnotí, když je potvrdí sám život,“ zamýšlí se Miroslav Žbirka.
Kritikům vytřel zrak
V době, kdy se Žbirkova píseň Čo bolí, to prebolí začala hrát v rozhlase, vyjádřil se jistý kritik v recenzi, že si neumí představit, jak by tato skladba mohla bodovat v hitparádách. Za pár týdnů se stala velkým hitem a v rádiích se hraje dodnes.
Již řadu let žije se svou rodinou v Praze. Kvůli nedostatku volného času nemá Žbirka tolik času na rodinu, kolik by si přál. Dokonce by rád omezil i cestování, které ještě před pár lety miloval.
„Zprotivilo se mi. Moc rád bych ho omezil, abych měl více času na věci, které mě zajímají. Tedy na komponování skladeb a na rodinu. Snad se mi už konečně podaří být doma častěji,“ přeje si Meky.
Ten, co porazil Gotta
Miroslav Žbirka pochází ze smíšeného manželství, jeho maminka je z Anglie, tatínek ze Slovenska. Zpěvák proto své písně velmi často zpívá v obou jazycích svých rodičů.
Žbirka spoluzaložil skupinu Modus. S ní v roce 1977 získal spolu s Jánem Lehotským a Marikou Gombitovou zlatou Bratislavskou lyru za píseň Úsmev.
Spolu s Lacem Lučeničem v roce 1981 Modus opustili a založili skupinu Limit, se kterou se Meky vydal na sólovou dráhu. V roce 1982 se stal prvním československým Zlatým slavíkem ze Slovenska. Po Waldemaru Matuškovi byl teprve druhý, kdo dokázal porazit Karla Gotta.
Jeho nové výběrové album Like A Hero - The Best Of Miro mělo původně vyjít jen v Německu. Nakonec se ale této kolekce anglicky zpívaných skladeb dočkali také posluchači v Česku i na Slovensku. Cédéčko se na pultech obchodů objevilo v listopadu loňského roku.
Nový komentář
Komentáře
Taky mam Atlantidu rada :)
Jo, tak toho můžu. Nikdy mne nezklame.
liva99: no já nevím, chodím sem a čtu články, když nemám co k tématu, tak mlčím. Ale takto získávat pozornost... Hm, přesídlím jinam.
Vivian: to je fakt krásná píseň..Ještě se mi od něj líbí Balada o polnych vtákov
Od Žbirky se mi líbí akorát právě Atlantída
liva99: bo by na to asi jinak nikdo neklikl
proč máte titulky jak z Blesku???
gerda: já ho mám taky ráda, ale můj taťka ho nesnášel..říkal mu žabovresk
znáte Silver nebo Scooter? stačí znát jednu a poznáte ostatní... Miro je dobrý,ráda jej poslechnu
hih,zrovna mi v rádou hraje Biely kvet
Žbirku mám moc ráda, ten má nekolísavou kvalitu po celou dobu působení. A velkou výhodu ve své inteligenci.
Svoboda a Hapka se taky úspěšně vykrádali a vykrádají.
No a co by se muselo říct o Kabátech? Ty mají všechny skladby na jedno kopyto - né že by to vadilo...