„Ráda bych pomohla své mamince," píše Zdena v internetové poradně. „Je jí dvaašedesát a je několik let vdovou. Vždycky byla velmi společenská, chodila s přítelkyněmi do kavárny, na koncerty, do divadla. V poslední době je však zavřená celé dny doma. Ani vnoučata nechce hlídat, i když se ještě před rokem na ně hodně těšila. Děti k ní ani moc nechtějí. Tvrdí, že to u babičky „smrdí". Mluvila jsem s ní, postěžovala si, že má hloupé obtíže, prostě někdy nestihne dojít na záchod. Byla u své lékařky, ale ta ji odbyla, že potíže s močením patří k věku. Máma je ještě mladá a není přece možné, aby se po celý život už jen zavírala sama doma. Mám o ni strach. Je hrozně smutná a depresivní. Můžu jí nějak pomoci?“

mum

Cesta k nápravě vede přes odborníky

„Optimální by bylo, kdyby maminka navštívila buď erudovaného gynekologa, nebo přímo urogynekologa, když nepochodila u praktické lékařky,“ radí urogynekolog, MUDr. Oldřich Šottner z Gynekologicko-porodnické kliniky FN Bulovka. „Podle rozhovoru s pacientkou a základního vyšetření můžeme většinou určit typ inkontinence a podle toho doporučit léčbu,“ říká lékař. „U maminky pravděpodobně půjde o převažující složku urgentní inkontinence, které se také říká „mokrá“ forma syndromu hyperaktivního měchýře. V terapii se používají léky, úprava pitného režimu i takzvaný trénink močového měchýře. Složitější diagnostické procedury následují, když první doporučená léčba není dostatečně účinná,“ vysvětluje Dr. Šottner.

Onemocnění nejen seniorů

Hyperaktivní měchýř je mladá diagnóza, která byla uznána Mezinárodní společností pro inkontinenci teprve na začátku třetího tisíciletí. Všem lékařům tedy ještě nemusela „přejít do krve". Základním příznakem je silný, vůlí neovladatelný pocit nutkání na močení, kterému se říká urgence. U poloviny pacientů (tento typ poruchy se týká i mužů) může při urgenci dojít i k urgentní inkontinenci. Urgence přicházejí zcela nevyzpytatelně i při minimální náplni močového měchýře několikrát během dne, nutí postiženého vstávat i v noci.
Odhaduje se, že hyperaktivním měchýřem trpí 15-19 % procent lidí nad 40 let, ale vyskytuje se i u velmi mladých, dospívajících dívek (3,1 %). I když výskyt stoupá s věkem, není to v žádném případě stav, který patří k normálnímu stárnutí.

Doprovoďte maminku

Potíže s močením nejsou konverzačním tématem, mnohdy ani u lékaře. Bohužel. Návštěva lékaře je pro většinu lidí stresující. Starší lidé mnohdy raději trpí v ústraní, než by vyhledali odbornou pomoc. V případě, že hned napoprvé neuspějí, pak těžko sbírají odvahu své potíže řešit s lékařem. „Chcete-li své mamince pomoci, vyhledejte společně odborníka, objednejte svou maminku do jeho ordinace a doprovoďte ji na vyšetření,“doporučuje MUDr. Oldřich Šottner.

Chcete-li o problematice vědět více, navštivte www.inkontina.cz, www.hyperaktivni-mechyr.cz nebo zavolejte ve všední dny mezi 16. a 20. hodinou na 800 660 100.

Reklama