Moc ráda vařím a vymýšlím si jídla.
Můžu za to poděkovat malé knížce kapesního formátu, která byla mou kuchařskou biblí v době, kdy mi bylo cca 9 let.
Knížka byla napsaná s pochopením pro malé kuchaře a kuchařky, vyzdobená spoustou ilustrací, které se mi i v této chvíli vybavují.
Třeba obrázek kluka, který klade nakousnutý krajíc chleba na pískoviště, aby měl volné ruce na hru s autem.
To v kapitole, která pojednává o správném stolování.
Nebo jak leze mleté maso z mlýnku. 

Knížku napsala Jitka Bodláková, ilustrátora si nevzpomínám,  a jmenuje se DNESKA VAŘÍM JÁ.
Knížku už samozřejmě dávno nemám, postoupila jsem ji svým dětem, které jí asi daly poslední ránu, a knížka skončila kdovíkde.
Ale vařit je taky naučila!

Doteď lituju své lakoty, že se mi před pár lety zdála v antikvariátě moc drahá a nechala jsem ji tam. Teď by se mi líbilo zase si v ní zalistovat a zavzpomínat na doby, kdy mě vedla kuchyňským uměním krok za krokem.

A teď k té krádeži: už nevím, kde jsem viděla stejný název knížky, stejný formát, podobný obsah... ale knížka měla  jinou autorku!!! 
Zdá se mi matně, že se o tom psalo právě na Žena-in, ale hlavu na to nedám.
To mě tehdy doslova nadzvedlo, drzost vydávat osvědčený titul za svou práci pod svým jménem... taky jsem na to zareagovala, ale odpověď jsem tehdy žádnou nedostala.

Dodnes jsem přesvědčená, že jde o krádež, a jestli se o ní autorka původní knížky Jitka Bodláková dověděla, nevím dosud.

Gerda


Milá Gerdo,
naprosto rozumím vašemu rozhořčení.
V tomto státě si nikdo s autorskými právy moc hlavu neláme.
Autorka "nové verze"patrně spoléhá na to, že kuchařské recepty se běžně předávají z generace na generaci a jejich prapůvodní vznik se dá těžko vystopovat.  

 

Reklama