Myslíte si, že závislost a alkoholismus jsou čistě lidským problémem? Omyl! Pojďme nahlédnout do kuchyně zvířecích „feťáků“.

Kočičí jízda
Kočky jsou zvědavé, zvídavé a hravé. Tedy alespoň většina. A tři čtvrtiny z nich jsou milovnice drog. Chlupatým nezbednicím přitom nejvíc chutná levandule a kozlík lékařský, ale nepohrdnou ani jinými aromatickými bylinami. Čichají k nim, žvýkají listy i květy a s rozkoší se v nich válí. Látky obsažené v těchto bylinách totiž svým složením připomínají kocouří moč, a tak u koček, ale překvapivě i u kocourů, vyvolávají chování podobné sexuální předehře. Spouští kotěcí hravost, honění imaginárních myší, otírání se a válení se na zádech. A kočky tenhle blažený stav milují.

Liána Velkého jaguára
Svou milovanou drogu mají i jihoameričtí jaguáři. Jsou jí listy jedné liány. Na zvířata, ale i na místní šamany, mají halucinogenní účinky. Jaguáři po pozření této rostliny vydrží desítky minut ležet na zádech a upřeně pozorovat prázdnou oblohu nebo koruny stromů. Šamani se prý naopak spojují s duchem Velkého jaguára a získávají rychlost, sílu a odvahu šelem na lovu.

Proč je Santa červený?
Také k další šamanské droze, muchomůrce červené, přivedla člověka zvířata. Je totiž oblíbenou potravou sobů. Co po jejím pozření prožívají, se však zatím vědcům nepodařilo zjistit. Šamani, kteří mimo jiné i pijí moč sobů, kteří snědli muchomůrku, pak komunikují s duchy sobů a létají. Podle některých teorií mohou právě tyto halucinace stát za vznikem legendy o létajícím sobím spřežením, které dnes využívá jistě ne náhodou v červené oděný Santa.

Opice s opicí
Zatímco v lidské společnosti jsou alkoholici spíše spodinou, mezi kočkodany v Karibiku patří k nejuznávanějším vůdcům společenství. Tato zvířata, která k alkoholismu přivedl člověk, jsou ideálním objektem výzkumů genetických dispozic k závislosti. Stejně jako mezi lidmi je i mezi kočkodany pět procent nepoučitelných alkoholiků a kolem patnácti procent silných pijáků. Také procento abstinentů je stejné. Kočkodani se přitom zásobují jak v lidských barech a na plážích, tak zkvašenými zbytky cukrové třtiny.

Ukusují jim nohy!
Včelí společenství se naopak k opilcům staví odmítavě. Dělnice, sbírající nektar, snadno podléhají mámení, a je-li mok poněkud zkvašený, řádně se přiopijí. Pokud však i přes ztrátu koordinace a orientace trefí do úlu, strážci u vstupu je vyženou a obzvláště neposlušným jedincům dokonce ukousnou nohy.

Zfetovaný jako lemur
Pravými feťáky v říši zvířat jsou lemuři. Původně mělo potírání srsti mnohonožkami jistě chvályhodný motiv – sekret těchto živočichů odháněl hmyz, po čase se z něj však stala závislost. Lemuři chytají mnohonožky a s blaženým výrazem je dráždí lehkým kousáním a pak si jejich výměšky vtírají do srsti. Dlouhé hodiny pak tráví s přivřenými víčky a někdy i s pěnou u tlamy. Nakonec obvykle usínají.

Nikotinoví ježci
V potírání se drogami jsou mistři i naši evropští ježci. S oblibou požírají nedopalky cigaret nebo celé cigarety a pak si sliny vtírají do bodlin. Zbavuje je to parazitů, ale podle všeho jim to také náramně chutná.

Zdroj: BBC

Viděla jste někdy nějaké opilé nebo zfetované zvířátko? Máte doma malého alkoholika nebo „feťáka“? Nebo naopak Váš mazel nesnáší pach alkoholu a vrhá na Vás vyčítavé pohledy, když si dáte skleničku? Víte o nějakých dalších zvířecích „závislácích“?