Už v sobotu se bude uklízet Česko. V rámci celorepublikové akce se chystá přes 1 700 úklidů, tedy o polovinu více, než loni. A ruku k dílu má přiložit i velvyslanec USA Andrew Shapiro! Také vy se stále ještě můžete přihlásit.

Většina úklidů českých měst, obcí i přírody v rámci Ukliďme svět, ukliďme Česko se uskuteční již v sobotu. I nadále se však mohou hlásit nejen samotní dobrovolníci, ale také další organizátoři hromadných úklidů. Z logistických důvodů však již bez nároku na materiální podporu ve formě pevných pytlů a především pracovních rukavic.

Organizátoři z Českého svazu ochránců přírody a spolku Ekosmák rozeslali pořadatelům jednotlivých úklidů přes 30 000 párů rukavic a 50 000 pytlů na odpad, z nichž významnou část zajistilo z prostředků Operačního programu ŽP Ministerstvo životního prostředí.

uklid

Úklidové akci i letos udělil záštitu ministr životního prostředí Richard Brabec, který se sám do uklízení odpadků na Ústecku zapojí: „Černé skládky osobně vnímám jako celorepublikový problém, který v naší současné legislativě není dostatečně řešen. Proto jsme se na ně zaměřili i v návrhu nového odpadového zákona, u nějž momentálně vypořádáváme připomínky. V tomto novém zákoně dáváme obcím do rukou víc pravomocí pro boj s tímto nešvarem, a díky novým legislativním nástrojům by mohly také obce čerpat dotace na odstranění černých skládek z prostředků Ministerstva životního prostředí. Rád také osobně podpořím i chystanou dobrovolnickou akci, v sobotu budu uklízet od 9 hodin v Terezínské kotlině v Litoměřicích. Chtěl bych poděkovat všem dobrovolníkům, kteří se do společného úklidu po celém Česku zapojí a přispějí ke snížení počtu černých skládek u nás.“

Mezi organizátory úklidů se letos přihlásilo 25 firem, 425 obcí, 650 zájmových organizací, 300 škol nebo například přes 2 desítky dětských domovů. Po výzvě Velvyslanectví Slovinské republiky se do akce zapojí i další diplomaté a zahraniční účastníci z Velvyslanectví Kazachstánu a USA, z americké ambasády to konkrétně bude velvyslanec Andrew H. Shapiro.

uklidzenav

Přidejte se i vy! Z pestré nabídky úklidů si můžete vybrat ten svůj, stačí se podívat na www.uklidmecesko.cz/map/.

Reklama