Mít doma perfektně uklizeno nejen během Vánoc by chtěl pravděpodobně každý. Jak je to příjemné, mít vše čisté a v pořádku. Udržovat takový stav je ale velmi časově náročné a unavující. Existují ale možnosti, jak si práci ulehčit a zkrátit. I vy si můžete dát o víkendu nohy nahoru.

úklid

Udělejte si doma místo na všechny věci

Největším zabijákem pořádku v každé domácnosti jsou věci, které jednoduše nevíte kam dát. Takový problém často vyvstává právě po Vánocích, kdy dostanete spoustu nových věcí. Určete si proto, kam budete co ukládat. To dodržujte a chtějte to i po svém okolí.  Pro pořádek a přehlednost v úložných prostorách je k dostání řada pořadačů a úložných systémů.  

Pokud už jednoduše nemáte žádné volné místo v bytě, proveďte generální úklid a vyřaďte věci, které už nepotřebujete. Pokud je nechcete vyhazovat, zkuste internetové bazary a nechtěné prodejte.

Kam odkládat oblečení

Svléknete si vy džíny a víte, že si je vezmete i druhý den, nechcete si je ukládat do skříně, ani házet přes křeslo? Pořiďte si „němého sluhu“. Dřevená nebo ocelová konstrukce, která vám v místnosti nezabere příliš místa a šikovně si na ni pověsíte kalhoty i sako. Pokud ani na to nemáte místo, pořiďte si na stěnu háčky, kam si nošené věci budete moct věsit. Oblečení už se vám nebude nikdy nikde jen tak válet.

Vytřít, vysát a zbavit se skvrn na koberci

Stále vytíráte podlahu doma ručně, ničíte si lak na nehty a vysušujete pokožku rukou? Nedělejte to. Pořiďte si kvalitní mop. Díky němu se zkrátí doba, po kterou budete vytírat a ani se tolik neunavíte. Dobré mopy seženete v běžných obchodech i v prodejnách teleshoppingu, kde nabízejí spoustu dalších vychytávek do domácností. Důležitým pomocníkem je i dobrý vysavač. Přístroje, se kterými můžete jednoduše koberec i vyprat a zbavit se tak i nežádoucích skvrn, nejsou v současné době už tak drahé a ani neskladné.

Zaúkolujte ostatní členy domácnosti

Uklízíte doma sama, přitom nemusíte? Zaúkolujte své spolubydlící. Není důvod, proč by vám s tím nemohli pomáhat. Sepište práci, kterou je třeba každý týden udělat a buď každému přidělte některý z úkolů, nebo udělejte týdenní služby. Pokud máte děti, určitě jim prospěje, pokud se naučí, jak se starat o domácnost. Že to nikdo neudělá tak pořádně jako vy? A co, je přece lepší si užít víkend s kamarádkou v lázních než dávat domácnost do pořádku.

Reklama