skrin

Jaro se pomalu blíží. Co nevidět se hospodyňky vrhnou na velký jarní úklid. A mnohé si budou stěžovat, že toho mají nad hlavu. Proč si ale nezjednodušit práci? Co vzít úklid na etapy, pěkně po troškách? Začít lze již teď. Například jarním úklidem ve skříni.

Zřejmě mnohé ženě přetéká skříň oblečením, a přitom je jí líto něco vyhodit. „Vždyť v tomhle jsem byla na první schůzce s manželem a ještě je to celkem pěkné!“ myslí si. „A tohle? No, teď se do toho sice nevejdu, ale letos už opravdu zhubnu a zase to budu nosit! A jéje, na tohle jsem už úplně zapomněla. Podle poslední módy to sice není, ale kdo ví, třeba to zase módní co nevidět bude.“ Ze skříně se tak stává skladiště nenošeného nebo jen zcela výjimečně nošeného oblečení, které má pro svou majitelku snad už jen hodnotu v něm zhmotnělých vzpomínek.

Týká-li se výše uvedené i vás, zkuste se na svou skříň podívat z trochu jiného úhlu pohledu. Staré oblečení jen zabírá místo, kde by mohlo být uloženo oblečení nové, které skutečně nosit budete. Navrhuji proto: protřiďte ho! Následujících pár bodů ať je vám inspirací, jak na to.

1) Kdy

Ideální doba pro třídění oblečení je den, kdy nikam nespěcháte a kdy je velmi pravděpodobné, že vás nikdo nebude rušit. Poproste manžela, ať třeba vezme děti na dlouhou procházku. Máte-li pocit, že ani hodně dlouhá procházka by vzhledem k přeplněnosti vaší šatní skříně či skříní nestačila, zkuste manžela poprosit, jestli by třeba nenavštívil i s dětmi prarodiče.

2) Jak aneb zkuste do toho vnést systém

Založte si dvě hromádky. Na jednu dávejte oblečení, které už nevypadá dobře - stará vytahaná trička určená jen na doma, pracovní oblečení tak akorát na zahradu, oblečení mapující období prvních příkrmů vašich dětí... Na druhou hromádku dejte oblečení, které je ještě pěkné, ale vám už se nelíbí. Také sem patří to oblečení, v němž se vám už trochu hůře dýchá nebo pohybuje, zkrátka a dobře se do něj nevejdete. Obě hromádky můžete zužitkovat, a to hned několika způsoby.

3) Co s oblečením na první hromádce?

Ty kousky oblečení z vaší první hromádky, které jsou již opravdu v dezolátním stavu, buď jen vyhoďte, nebo rozstříhejte na hadry, jsou-li s ohledem na materiál použitelné na domácí práce.
Máte-li tvořivého ducha, můžete si ze zbývajících kousků oblečení vytvořit něco nového. Například pomocí techniky patchwork (sešívání kousků látek k sobě) lze do bytu vyrobit zajímavé dekorace - ubrusy, prostírání, polštářky... Máte-li malou dceru, je vaše staré oblečení ideálním základem pro výrobu oblečků na její panenky nebo plyšáky.
Jinou možností je zapojit vaše děti přímo do procesu zužitkování starého oblečení. Vyrábět můžete například pytlíčky na nejrůznější poklady, koberečky a různé další doplňky do domečku pro panenky. Moc pěkná jsou také nejrůznější strašidýlka a panáčci. Vzniknout však může i spoustu dalších krásných hraček a doplňků. Fantazii se meze nekladou.

4) A co oblečení na druhé hromádce?

Na druhé hromádce by mělo být všechno to, co je ještě pěkné, ale vy už to nechcete nebo nemůžete nosit. Kam s ním? Každého asi napadne charita, a ta je určitě správnou, ne však jedinou možností.
Pokud vám nechybí fantazie a trocha zručnosti, můžete si některé kousky oblečení upravit tak, aby se vám zase líbily a vy je mohly nosit dál. Můžete je zajímavě nabatikovat, přišít korálky či brož, nebo jen dozdobit nažehlovacím obrázkem...
Máte kamarádky s podobně přeplněnými šatníky? Pak právě vám je určena akce, kterou já sama soukromě nazývám „hrabárna“. Princip je jednoduchý. Domluvte se s co největším počtem kamarádek a jeden den se sejděte. Každá přineste oblečení, které už nechcete, a všechno dejte na hromadu. A začněte „hrabat“. Probírejte se hromadou, kousek po kousku, a hledejte, co by se vám osobně mohlo líbit. Čím víc oblečení je na hromadě, tím větší šance, že každá z vás získá alespoň jeden nový přírůstek do svého šatníku.
Zbylo vám ještě nějaké pěkné oblečení? Můžete ho zkusit prodat přes internetové aukce nebo do second handu.

Uvidíte, jak se vaše šatní skříně krásně provzdušní! A jako odměnu za dobře odvedenou práci si třeba běžte do poloprázdné skříně koupit nějaké to oblečení podle poslední módy.
Manželovi určitě uděláte radost tím, že se mu ukážete v něčem novém. :)


Podobný úklid můžete provést nejen ve skříni své, ale i ve skříni vašich dětí (protřídit oblečky, ze kterých již dávno vyrostly). V úvahu připadá i skříň manželova, ovšem raději jen s jeho souhlasem. Muži mají totiž často nejraději právě to oblečení, které na jejich manželky či partnerky přímo volá „Vyhoď mě! Už jsem jenom pro ostudu“ a radikální očistu skříně od takovýchto kousků snášejí velmi nelibě.

Reklama