Moje oblíbená hra? Bez váhání říkám wrestling! Lámat si ruce, nohy, vysoko vyskočit a zabořit se loktem do žeber ležícího soupeře. Někdy ho i zabiju, ale o to přece jde, ne?

Pokaždé, když se na internetu objeví zpráva o dětských násilnících, většinou nechybí ani zmínka, že ten a onen byl fanda počítačových her. Jen tak mezi námi, které dítě dnes není? Pokud tam tahle zmínka není, objeví se přinejmenším v diskuzi cosi o tom, jak střílečky probouzí v lidech agresi.

Tak aby bylo jasno, nevěřím tomu ani zbla. Například američtí vězni na některých počítačových hrách trénují svůj návrat do „normálního“ života. Chodí nakupovat, vydělávají peníze, a učí se tak zodpovědnosti.

Jen tak mezi námi, i já jsem zapálený pařan. Když jsem coby teenager objevovala kouzlo počítačových her, považovala jsem za jednu z oblíbených kratochvil vystřelit někomu virtuální mozek z virtuální hlavy, vyvolat pouliční bitvu a sežehnout policajta plamenometem.

Teď jsem dospěla (ach ne!). Věkově i technicky. Vloni jsem si k Vánocům nadělila vymakanou herní konzoli a opatřila si několik zajímavých her. Na první pohled neškodné karaoke, kterým s oblibou terorizuji sousedy, klasiku – auta, válku mafií a konečně wrestling.

A ano, jsem agresivní. Jenže to jsem byla ještě dřív, než jsem se zjistila, k čemu slouží ovladač na televizi. Svoje geny nezapřu. Ale taky musím přiznat, že hraní takových her ve mně agresi neprobouzí, ale naopak tlumí. Terapeutický účinek lecjakých her, kde se měníte v řezníka, jsem si mohla vyzkoušet na vlastní kůži.

Upřímně – co uděláte vy, když vás někdo opravdu, ale opravdu naštve? Hodíte s něčím? Nadáváte, křičíte? Já, když jsem doma, popadnu ovladač, vytvořím si soupeře – wrestlera a pojmenuju ho po dotyčné osobě. Nic mi v daný moment nečiní větší radost než rozmlátit mu ten jeho ksicht skládací židlí. Vím, že v reálu to udělat nemůžu, tak se uspokojím aspoň virtuálně.  Stačí dva, tři středně těžké souboje a jsem klidná.

Znovu opakuji, že hraní počítačových her neškodí (vyjma závislosti), nýbrž pomáhá. Vypadám snad jako vrah? Já? Taková něžná, romantická, milá a naprosto nevinná dušička? sml57

Eva Soukupová


  • Podělte se o své zážitky z hraní her! Napište mi, jaké hry nejraději hrajete a jestli si vůbec rády hrajete. Nebo třeba váš nejlepší herní zážitek... více o dnešním tématu najdete v novince: Ahojte! Den plný her začíná!
  • Na redakčním mailu také očekávám vaše příspěvky k dnešní povídce na pokračování!
  • redakce@zena-in.cz

 

Reklama