Jako podporu dobrovolníkům organizátoři po celé republice zřídili místa, kde si jednotlivci a rodiny mohou vyzvednout pytle na odpad, takzvané Pytlomaty. Ty jsou doplněné o bezpečnostní pravidla a jednoduchou mapku, kde je potřeba uklidit a kde zanechat sesbíraný odpad. „Míst, kde se bude uklízet, najdete momentálně v mapě úklidů, pytlomatů však bude výrazně více, protože někteří organizátoři jich zřídili až desítky. Na řadě míst budou pytlomaty k dispozici i v následujících dnech a týdnech“, říká Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko.
Výzva k zapojení dětí a studentů do individuálních úklidů přírody se stala také vítaným zpestřením distanční výuky. K akci Ukliďme Česko se tak letos připojili například senátoři Studentské komory Akademického senátu Masarykovy univerzity. Současně vyzývají i ostatní studenty, ale i učitele a zaměstnance univerzity, aby se dle svých možností aktivně zapojili v místech svého bydliště do individuálních úklidů nepořádku v naší přírodě. „Podpora této akce je jedním z kroků, jak ukázat, že naše univerzita svědomitě plní svou společenskou odpovědnost. Je pro nás ctí se do projektu zapojit. Věřím, že se k nám komunita MUNI přidá. První ohlasy jsou velmi pozitivní,“ uvádí předseda studentské komory Jiří Němec.
Foto: spolek Ukliďme Česko
Cílem organizátorů akce Ukliďme Česko však není donekonečna uklízet odpad po druhých, ale především vzniku nepořádku předcházet. Proto v loňském roce spustili aplikaci Kam s ním, která každému poradí, kam může ve svém okolí odevzdat běžný či vytříděný odpad, prošlé léky, pneumatiky, vysloužilé elektro, baterie, velkoobjemový odpad, nebo třeba i odpady nebezpečné. Nabízí však také místa, kam odevzdat použitelné oblečení, nábytek, hračky, sportovní vybavení nebo přebytečné potraviny, které pomohou potřebným. A také řadu míst, kde od vás rádi převezmou kartonové krabice od e-shopových zásilek, znovupoužitelné nákupní tašky, či opakovaně použitelné krabičky na jídlo a nápojové kelímky. Celkem aplikace zahrnuje přes 60 000 odpadových, Re-use a charitativních míst a další průběžně přibývají.
Pokud se vám nehodí termín akce Ukliďme Česko o posledním březnovém víkendu, nevadí. Individuálně se lze do úklidu odpadků zapojit kdykoliv během jarních měsíců. Stačí si na vycházku do přírody vzít rukavice a tašku na odpadky a občas rozhýbat ztuhlá záda shýbnutím-se pro odpadek. Těch je nyní bohužel v našem okolí více než kdy dříve, věříme ale, že po úklidovém víkendu se to výrazně zlepší.
Nový komentář
Komentáře
Souhlasím s Rikinou. Nevím proč mají slušní lidé ,kteří nikde nic nevyhazují, uklízet binec po těch druhých? Rozumím tomu ,že bychom se za chvíli v tom brodili ,ale tohle mě fakt rozčiluje.
Kdyby si každý po sobě uklidil,nemuseli by se pořádat takové to akce.
Nejdu. Prostě ne. Celý život jsem byla takhle naivní a uklízela po druhých. I děti jsem to učila. Chyba. Ať si to laskavě uklidí ten, kdo ten čurbes udělal. Tvrdé sankce pro každého, kdo bude přistižen - hezky pytel, vestičku, a marš uklízet, bez milosti a bez výjimek. Plus samozřejmě pokutička. Nebrat žádné výmluvy typu "to už tady bylo, to jsem nezahodil já, jo, je to moje SPZ, ale já to auto neřídil a ten nepořádek do lesa nevyhodil"... nezajímá. A totéž bych prosazovala pro ničitele fasád nejrůznějšími tagy a jinými oslovinami. Kdo bude přistižen, vyčistí osobně všechno. I to, co třeba neudělal. Je to poučné a výchovné. A dá se to poměrně snadno zařídit.