Známe to všechny. Poházené hračky nejen v dětském pokojíku, ale všude po bytě. Dovršením všeho je, když šlápneme v noci bosou nohou na kostku Lega, zatímco se rozespalí šouráme na záchod. A dost! Od zítřka začnou děti pravidelně uklízet! Přinášíme pár tipů, jak to bude pro všechny jednodušší.

Správně uklízet můžeme jen tehdy, když má každá věc své místo. Proberte proto pravidelně (a hlavně teď před Vánoci, proč byste měla uklízet jen vy?) s vaším potomkem dětský pokoj. Společně se přitom rozhodněte, co v pokoji zůstane, co dáte do sklepa, které hračky někomu darujete, nebo vyhodíte.

Pokud máte doma malého sběrače, který nechce nic vyhodit, nezbude vám nic jiného, než že to uděláte sami. V tomto případě je lepší, když věci na nějakou dobu schováte, a až časem, pokud na ně dítě zapomene, je tajně někomu dáte nebo je vyhodíte.

Jak to zjednodušit?

Regály samy o sobě nestačí. Pro dítě bude mnohem lehčí, když bude mít v regálech dostatek šuplíků a různých krabic. Věci pak snadněji najdou své místo. Už děti mladší než tři roky milují nejrůznější třídění. Využijte toho a navrhněte dítěti, že panenky můžou všechny spát v krabici na kolečkách a auta parkovat třeba ve spodní polici.

Pokud se bude moci dítě samo rozhodnout, kam co umístí, bude pro ně pak mnohem lehčí udržet pořádek. Bohužel jsou malé děti většinou přesvědčené, že zvládnou úklid samy. Pomožte jim s tím, ale neberte jim všechnu práci. I když je to někdy těžké a dětem trvá úklid neskutečně dlouho.

Jasná pravidla pro každý věk

+ Pokud si dítě přestane s nějakou hračkou hrát, uklidí ji ještě předtím, než si vezme jinou. Vyvaruje se tak velkého chaosu, který v zápalu hry v pokojíku vznikne.

 

+ Přijdou-li si s vaším potomkem hrát kamarádi, řekněte jim rovnou, že po skončení hry všechno společně uklidí. Čtvrt hodiny před koncem na to děti ještě jednou upozorněte.

 

+ Od té doby, co chodí dítě do školky, platí následující: Boty a bunda patří do předsíně, taška nebo batůžek do školky do pokoje. Špinavé prádlo se každý den dává do koše. Každý opustí koupelnu a záchod v takovém stavu, v jakém byl předtím.

Dětské knížky jsou poházené všude po bytě? Oznamte, že pokud tam za chvíli stále budou, na určitou dobu je zabavíte. Pokud něco slíbíte, tak to také udělejte. Zůstanete-li vždycky jen u slibů, dítě vás brzy prokoukne.

Všude po podlaze se válí kostky Lega a vy se chystáte na odpoledne do bazénu? Jednoduché. Čím dříve bude uklizeno, tím dříve budete moci odejít.

Pokud nic nezabere, můžete zkusit nařídit kuchyňskou minutku. Než zazvoní, bude uklizeno!

Jak zaručit dobrou náladu

Nenuťte přetažené dítě k úklidu. Raději příště dbejte na to, aby dítě s úklidem začalo o něco dříve. Nevytrhávejte dítě se hry kvůli tomu, aby začalo uklízet. Nemůžete se pak divit, pokud se bude vzpírat. Dovolte, že může zůstat stát déle rozestavěná stavebnice. Zaveďte pravidelně jednou týdně velký úklid, třeba v neděli po snídani. Pokud k úklidu pustíte veselou muziku, půjde to mnohem lépe.

I když je to někdy těžké, zůstaňte nad věcí. Nenadávejte, nekřičte a zapomeňte na výroky: Ty vůbec neuklízíš a vypadá to tu jako ve chlévě! Buďte zásadoví a trvejte na svém. Teď uklidíš všechny koleje a vláčky do krabice!

Pochvalte dítě, pokud bude samo uklízet: Super, ty sis krásně uklidila svoje poklady do šperkovnice! Nezapomínejte na odměnu. Pokud si dítě včas uklidí, zbude čas na společné čtení pohádky. Co může být lepšího než uklizeno, dobrá nálada a společně strávený čas? Uklizený pokoj je mnohem hezčí a navíc bude působit větší.
Reklama