Nerada straším, ale za tři měsíce jsou tady Vánoce... a tak téma velkého úklidu začíná být aktuální. A když už se do toho pustíte, proč to neudělat z gruntu a nově a třeba podle zásad Feng shui. Zkuste letos očistný způsob úklidu a možná zjistíte, že to funguje.

Pro tuto očistnou práci je vhodné vyčlenit si dostatek volného času, připravit se na ni a popřemýšlet - co s nepotřebnými věcmi? Zda a kam je vyhodit, případně komu je darovat.
Stále je třeba mít na paměti “zlaté pravidlo” Feng Shui: "Co jsem nepotřeboval/a rok, to už nepotřebuji."

 • Je třeba dobře přemýšlet

Rozhodnout se, co je a co není veteší, je velmi subjektivní a leckdy těžké. Odstranit ze svého prostoru a života veteš = odstranit to, co za veteš považujete vy sami. Pokud žijete s partnerem či rodinou, je velmi důležité se s nimi radit o společném majetku, a rozhodnutí o osobních věcech ostatních členů rodiny nechat zase pouze na nich.

 • Ponechat si cenné věci

Nechejte si to, co je pro vás cenné a probouzí ve vás šťastné vzpomínky. Takové věci si můžeme ponechat, vystavit si je a čerpat pozitivní energii z jejich přítomnosti. Věci, které vystavit nelze, pečlivě uspořádejte a uschovejte, aby bylo snadné a příjemné se k nim po čase vrátit.

 • Vyhoďte špatné vzpomínky

Pryč rozhodně musí vše, co vám působí bolest, smutek či úzkost, co vás stresuje a vyvolává nešťastné vzpomínky. Platí to i o zarámovaných fotografiích lidí, kteří nám nějak ublížili (bývalý partner, přítel…). Absolutní chybou je schovávat doma urny s ostatky svých blízkých. Tyto předměty patří na hřbitov, patří zemi a ne do bytu, mezi živé. Evokují v nás totiž smutné a bolestné vzpomínky. Daleko lepší je umístit si v bytě fotografii se zesnulým v nějaké šťastné chvíli.

 • Veteš potlačující Vaši energii

Rozhodně se zbavte předmětů, které potlačují vaši energii a jejichž “čchi” či aura jsou velmi těžké, vyzařují nepřátelství, vyvolávají úzkost a nepříjemné pocity. Mívají zpravidla podobu nábytku, starých tmavých obrazů, dekorativních předmětů či těžkých závěsů a koberců…

 • Nepotřebné i potřebné papíry

Veteše, která vyčerpává ducha a zneklidňuje mysl – to jsou především účtenky, tiskopisy, dopisy, noviny, papíry. Pohled na hromadící se účtenky vyvolává podvědomě strach z odlivu financí a nejistotu. Investujte proto do pořadačů, kartotéky či komody se šuplíky a dokumenty utřiďte. Staré papíry, reklamní letáky, obálky od dopisů vyhoďte.

 • Elektrické spotřebiče

Silnou brzdou vašeho štěstí, zdraví a prosperity jsou nepotřebné či nefunkční elektrické přístroje. Nechejte je buďto opravit, nebo se jich zbavte.

 • Šatník

Šatník je bezesporu citlivé téma, ale právě zde se nám často hromadí spousta veteše. Měl by být zdrojem radosti, proto v něm mějte pouze to, co se vám skutečně líbí a sluší vám. Vyřaďte oblečení, které se vám nelíbí nebo vyšlo z módy. Pryč musí také věci, které jsou vám malé – přestaňte si nalhávat, že do nich zhubnete. Při tomto úklidu nezapomeňte na boty, pásky, šátky, rukavice, čepice.

 • Spíže, půdy, sklepy, garáže

Důležité je zbavit se nepotřebného harampádí důsledně. Přestěhováním do sklepa, na půdu či do kůlny nic neřešíme. Energeticky jsme pak stále poutáni starou nepotřebnou “čchi”. Nepotřebné věci musí z domu pryč!

 • Osobní harampádí

Nezapomínejme na svou malou osobní veteš! Ta se, v podobě různých drobností - dokladů, účtenek, jízdenek, hustě a často vyskytuje po kapsách a peněženkách. Je dobré probrat také kabelky a vyhodit staré a polámané tužky, rtěnky, pilníky, dopisy a další “poklady”.

 • Automobil 

Váš čtyřkolý miláček bývá také často zásobárnou různého nepořádku - podívejte se do kapes a polic v autě a vyčistěte je od všeho, co tam nepatří. Nezapomeňte ani na zavazadlový prostor.

 • Kam to všechno dát?

Nefunkční věci bez sběratelské či umělecké hodnoty vyhoďte. Starožitný nábytek, obrazy a předměty můžete buďto darovat nebo prodat v antikvariátu. Oblečením můžete udělat radost kamarádkám, nebo jej můžete věnovat charitním domům. Prostě nemusíte vše vyhazovat do popelnice a mučit se myšlenkou, že to bylo plýtvání.

Zkušenosti s očistným úklidem říkají, že udělá-li se dobře, člověku se začne lépe dýchat. Lépe se udržuje pořádek, ve věcech máme lepší přehled, a navíc jako bonus třeba ještě někomu uděláme radost.

Příště nás čeká 5 prvků Feng shui.

minulé díly:

Energetická očista prostoru podle Feng shui - ZDE
Energie v bytě podle Feng shui - ZDE
Barvy v bytě podle Feng shui - ZDE
zdroj: cakry.cz
ilustrační foto : ccpind.com, homesolute.com,
italiancarlinks.com